E-Devlet Üzerinden Yeni Hizmetler

Paylaş!

E-Devlet Üzerinden Yeni Hizmetler. Vatandaşların birçok resmi kurum ihtiyaçlarının karşılanması noktasında bulunmaz bir kolaylık olan e-devlet uygulaması kurumlara gitmeden her türlü belgenin alınması ve başvurunun yapılmasını kolay hale getirmiştir. İnsanlar oturdukları yerden işlemlerini yapmalarını sürdürürken resmi belgelerin de edinir hale gelmiştir. E-devlet uygulaması yayına girdiği andan beri çeşitli güncellemeler ile farklı kurum ve kolaylıkları tabanına eklemeye devam etmiştir. Son olarak ise yapılan güncelleme sonunda halk kütüphaneleri de veri tabanına eklenmiştir. Böylelikle portal üzerinden şifresi ve kullanıcı adı olan herkes halk kütüphanelerindeki tüm kitaplara erişim sağlar bir hale gelecektir. Kitap severler için fazlasıyla kolaylık olan uygulama şimdiden meraklılarının ilgisini çekmeye başladı.

Uygulamanın Detayları

Devletin internet üzerinden hizmet vermesine olanak veren uygulama son olarak soy ağacı uygulaması ile vatandaşların oldukça dikkatini çeker bir hal almıştı. Yapılan son güncellemesi ile de kitap kurtlarının dikkatini çekmeyi çoktan başardı. Bundan sonra e-devlet üzerinden sunulan hizmet ile kolaylıkla halk kütüphanelerine iletişim sağlanabilecek ve kullanım imkanı verilecektir. E-devlet kapısından veya kütüphanem cepte uygulaması üzerinden bahsedilen hizmetle alakalı destek almak da mümkün hale getirildi.

E-devlet kapısına giriş yaptıktan veya kütüphanem cepte uygulamasını indirdikten sonra buradan üyelik talebinde bulunmanız gerekeceği de duyuruldu. Akıllı cihazlarınız veya bilgisayarınız aracılığı ile her türden kitabın erişimi ve okunması daha da kolay bir hal alacaktır. E-devlet uygulaması üzerinden üyelik almak için ise vesikalık fotoğraf, iletişimle alakalı detaylarınız, üyelik talebinizin olduğu kurum kütüphanesini seçmeniz yeterlidir. Başvurunuz talebe alındıktan sonra kullanımınıza açılacaktır. Her seferinde sadece 3 kitap alabileceğinizi unutmadan hareket etmeniz gerekir. Ayrıca ödünç alınan kitapların kullanım süresi özel yayın ve diğer durumlar haricinde en fazla 15 gün olarak belirlenmiştir. Süre aşımında önce para cezası ardından kitabın aynısından kuruma alınması veya üyelikten atılmak gibi yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bundan dolayı e-devlet üzerinden kullanım yaptığınızı bilerek başvuruda bulunmalı ve bu şekilde kullanmalısınız. E-devlet üzerinden ortalama bir sene sonuna kadar tüm halk kütüphanelerine erişimin tamamlanması bekleniyor.