iPhone 7 Plus Jet Black 256 GB İnceleme

Paylaş!

iPhone 7 Plus Jet Black 256 GB İnceleme

Merhaba arkadaşlar, heptekno.com’dan beklenen iPhone 7 Plus Jet Black incelememizle sizlerle birlikteyiz.  Bu incelememizde bir kullanıcı deneyimi olarak hem inceledik hem de neler değişmiş bunlara baktık.

Apple iPhone 7’de, 6 ve 6S modellerine nazaran telefonun kasasında buyuk değişikliklere gitmedi. Ölçüler yine ayni. 5.5 inçlik bir ekrana sahip. Sadece telefonun arkasında ki anten çizgileri yok edildi ve bunu haricinde bildiğiniz gibi 7 Plus modellerinde arkada çift kamera bulunmakta. Bunun dışında en büyük değişiklik Jack girişinin artık telefonumuzda olmaması.  Bu yüzden telefon kutusunda Jack Adapter adı verilen, elinizdeki geleneksel kulaklıklarınızı ve diğer Jack port ile çalışan aletlerinizi bağlayabileceğiniz dongle ile birlikte geliyor.

Telefon piyasaya Jet Black adı verilen parlak siyah, mat siyah, gümüş, altın ve gül rengi denilen 5 farklı tonla ve 32 – 128 – 256 GB olarak 3 farklı kapasite seçeneğiyle çıktı. 16 GB artık yetmediği için piyasadan kaldırıldı. Yalnız Jet Black rengi sadece 128 ve 256 GB kapasitelerde mevcut ki bu renge karşı büyük bir yoğunluk mevcut. Apple bu renk telefonun üretim surecinin bir hayli sıkıntılı ve uzun olduğunu söylüyor. Kendim de bu rengi kullanıyorum. Görünüş olarak çok güzel gerçekten. Telefon kapalıyken önünün veya arkasının hangi taraf olduğunu söylemek zor. Fakat çok kolay çiziliyor ve üstünde çok fazla parmak izi kalıyor maalesef.

iPhone 7 Plus Jet Black

64 Bit’lik mimariye sahip A10 Fusion 4 çekirdekli bir işlemci kullanıyor. Bu işlemcinin en önemli özelliklerinden biri de telefonu düşük yoğunluklu kullandığınızda işlemci tüm gücüyle çalışmıyor, bu sayede pil ömründe bir kaç saate varan tasarruf sağlayabiliyor.

Cihazımızda 2x optical zoom ve 10x’e kadar dijital zoom mevcut. Arkada 12 MP’lik muhteşem bir wide angle ve telephoto kameralarımız var. Wide Angle kamerası f/1.8, telephoto ise f/2.8 aperture’a sahip.  30 fps’de 4K video ve 60 fps’de 1080p video çekebiliyoruz. Ön tarafta ise 7 MP’lik f/2.2 aperture’a sahip bir selfie kameramız var ki şu an piyasada ki en iyi selfie kamerasına sahip telefonlardan biri yapıyor iPhone 7 Plus’ı. Telefona yeni eklenen özelliklerden biri de artık Portrait fotoğraflar alabiliyoruz. Telefon kendi içinde sadece kamera için çalışan bir işlemciye sahip. Portrait ile fotoğraf aldığınızda ön tarafta asıl çekmek istediğiniz obje çok netken arka tarafı biraz bulanıklaştırıyor ve bu sayede gerçekten çok güzel fotoğraflar yakalanabiliyor. Telefonu piyasaya çıkmadan önce test eden bazı ünlü fotoğrafçılar çok memnun kaldıklarını ve geleneksel fotoğraf makinelerinin iPhone 7 Plus ile yavaş yavaş çöplüğe gideceğinden bahsettiler.

Pilde önemli bir geliştirme yok, 6S’e göre bir kaç saat fazla bir pil kullanımına sahip olacağımızı belirtiyor Apple. Ses konusunda özellikle 6 serisinde büyük sıkıntılar vardı. Hoparlörlerden gelen ses çok düşük seviyedeydi. Özellikle film izlerken veya hoparlörlerden konuşurken bulunduğunuz ortam sessiz olmadığı takdirde duymanız çok zordu. Bu konuda Apple büyük bir geliştirmeye gitti ve artık telefon bir tanesi altta bir tanesi üstte olmak üzere stereo hoparlörlere sahip ve gerçekten çok kaliteli yeterince yüksek bir ses alabiliyoruz artık telefondan ki bu konuda benim de kişisel olarak Apple’a bir çok kez e-mail atmışlığım vardır, “yeter artık iyileştirin şu hoparlörleri” diye.

dongle

Yeni ekranımız getirilen wide-color gamut sayesinde %25 daha fazla parlaklığa sahip. Bunun dışında ekranla ilgili mutlaka belirtmek istediğim bir şey de, ekranın içinde ki o derinlik artık yok. Görüntüler yüzeye çok yakin ve bu göze çok hoş geliyor. 3D touch sistemi aynen devam ediyor, bunun yanında artık yeni geliştirilmiş bir Home Button’a sahibiz. Home Button eskisi gibi bastığımızda içeri girip çıkmıyor, daha yüzeysel bir tuş olmuş. Bunu isteklerimizi göre ayarlardan kişiselleştirebiliyorsunuz. Ayrıca bastığınızda telefona çok hafif bir titreşim geliyor ki bastığımızı hissedebilelim diye, aksi taktirde ekrana bakmazsanız basıp basmadığınızı anlamak biraz zor. Yine yeni eklenen bir sensör sayesinde, telefonu elimize aldığımızda ekran kendi kendine açılıyor ki bunu istemediğimiz taktirde ayarlardan kapatabiliyoruz.

Her ne kadar iPhone serileri daha öncede suya karşı dayanıklı olsa da artık resmi olarak IP 67 sertifikasına sahip. Bu da telefonumuzun suya ve toza karşı bir hayli dayanıklı olduğunun ispatı.

Aşağıdaki videodan heptekno.com için iPhone 7 Plus Jet Black incelemesini izleyebilirsiniz.

Yazı – İnceleme : Görkem Yılmaz