Kişisel Verilerinizi Facebook’tan Korumak İçin Yollar

Paylaş!

Son zamanlarda gizlilik skandalları Facebook’ta sık sık gündeme gelmektedir. Şirket daha yeni 50 milyon hesabın güvenlik sorununu açığa çıkaracak bir açık kapı olduğunu söyledi. Bu sosyal medya aracı ile paylaştığınız bilgi miktarını sınırlandırabilirsiniz. Sizinle ilgili ek bilgi toplamasını engellemek ve kişisel verilerinizi facebook’tan korumak için yollar bulunmaktadır.

Facebook Uygulamasını Silmek

Uygulamanın telefonunuza gelmesine izin vererek, Facebook’un telefonunuzda bulunan bilgilere erişmesine de izin vermiş olursunuz. Bu şekilde Facebook cihazınızda kayıt edilmiş olan tüm bilgileri ve tüm rehber kayıtlarınızı saklamaktadır. Facebook uygulamasını telefonunuzdan silmek istemiyorsanız, en azından Facebook’un Konum Servisleri olarak adlandırdığı özelliği kapatın. Bu şekilde, Facebook size daha az konum verisi alır. Konum verileri, üçüncü taraf bir uygulamaya veya hizmete verebileceğiniz en hassas veriler arasındadır. Konum verileriyle şirketler nereye gideceğinizi, nereden geldiğinizi biliyor ve hatta nerede yaşadığınızı ve çalıştığınızı, hangi restoranı kullandığınız ve günlük seyahatlerinizde fikir toplayabiliyor.

Diğer Uygulamaların Facebook Hesabına Erişimin Engelleme

Facebook hesabınıza bağlanmak için bir uygulamayı, bir oyunu veya bir satıcı uygulamasını etkinleştirdiyseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Facebook hesabınıza giriş yaparken Ayarlar menüsünü inceleyin. Menüdeki her bir öğeyi seçin Gizlilikten Reklamlara kadar mevcut seçeneklerin açıklamalarını okuyun. Ardından, orada verdiğiniz bilgileri ve Facebook’u başkalarıyla paylaşmaya ne kadar izin verdiğinizi sınırlamak için ayarlarınızı güncelleyin.

Kişisel Verileri Korumada Alternatif Yollar

Başlangıç ​​olarak, uygulamalar sekmenize gidebilirsiniz. Uygulamalar, Web Siteleri ve Eklentiler altında düzenleme sekmesine ve oradan da Platformu devre dışı bırak seçeneğine tıklayın. Bu, verilerinizin Facebook’un API’sinde yayınlanmasını önler. Bu durum üçüncü tarafların tüm etkinliğinizi nasıl gördüğünü belirler. Ayrıca, Facebook ile diğer sitelere giriş yapmanızı, Instagram erişiminizi kapatmanızı ve Farmville gibi platform tabanlı uygulamaları artık oynamanızı engelleyecektir. Bir uygulamayı kullanırken mutlaka gizlilik ayarlarını kontrol ederek her şeyi çalmasına izin vermemelisiniz.