Kıskanç Sevgilinin iPhone Cezası

Paylaş!

Kıskanç Sevgilinin iPhone Cezası. İngiltere’de sevgilisini kıskanan bir adamın iPhone telefonunu sevgilisinin izni olmadan farklı bir yolla açmaya çalışması karşısında adamın ceza alması durumu ortaya çıktı. Yaşanan ilginç olay kıskançlık nedeniyle zor duruma düşen adamın oldukça tepki almasına da neden oldu.

Parmak İzi İhlali

İngiltere’de yaşayan iki sevgili olan Alexander Heavens ile Stacey Booth’un kıskançlık nedeniyle tartışmasından meydana geldi. Alexander sevgilisinin telefonunda ne olduğunu çok merak edince aklına değişik bir fikir geldi. Alex sevgilisinin Apple model telefonunda bulunan parmak izi sistemini kırmak için sevgilisi uyurken gizlice uyanmasını engelleyecek şekilde parmağını telefona okuttu. Böylece sorun yaşamadan telefonun güvenliğini açmış oldu.

6 yıldır birlikte olan çift Alex’in sevgilisinin tüm mesaj ve e-postalarını detaylıca incelemesi sonucunda çıkmaza girdi. Alex tüm geçmiş mesaj ve e-posta detaylarını okuduktan sonra kıskançlık krizine girerek dayanamayıp sevgilisini uyandırdı. Gelen mesajların tek tek hesabını sorun ve sevgilisinin üzerine çok gelen Alex bir süre sonra sevgilisi tarafından mahkemeye verildi. Çok fazla üstüne gelindiğini iddia eden kadın ilişkilerinin zarar göremeye başladığını ve tepkilerin abartıldığını söyleyerek kendini savundu.

Daha önceleri de aralarında yaşanan kıskançlık krizleri sırasında Alex’in şifresini istediği, kollarını ısırıp parmaklarına zarar vermeye çalıştığını ifade eden genç kadın şikayetçi olduğunu söyledi. Eski erkek arkadaş Alex’e kadına yaklaşmaması için uzaklaştırma cezası verildi. Uyuşturucu sorunları bulunduğunu ve daha önceleri de çok baskıcı davrandığını dile getiren genç kadın davacı olduğu için kendisine yaklaşması durumunda eski sevgilisinin tutuklanmasını sağlayacağını da belirtti.

Yasalar gereği uzaklaştırma kararı alınmasından dolayı Alex’in sevgilisine yaklaşması mümkün olmayacaktır. Aksi durumda tutuklanmasını sağlayacak yasaların var olduğu bilinir. Apple parmak izi güvenliğine ek olarak Face ID kullanılmasını da güvenlik açısından yararlı bulduğunu açıkladı. Bu olaydan sonra kıskançlık ve baskıya dayanamayan bir genç kızın davacı olması telefon güvenliklerini bir kez daha sorgulatmaya başladı. Bir değil birden fazla güvenlik uygulamasının bulunmasının hem özel hayat dokunulmazlığına hem de güvenliğe katkı sağlanacağı kesin şekilde vurgulanmaya, önerilmeye başlandı.