Laowa 9mm f/2.8 Geniş Açı Lens İncelemesi

Paylaş!

Bugün Laowa 9mm f/2.8 diyaframa sahip ultra geniş açılı bir lensini inceliyoruz. Yazının sonundaki inceleme videosunu izlemeyi unutmayın. Tasarım olarak oldukça küçük bir lens. Bu küçük lensin böyle büyük bir performans sunmasını beklemiyordum. Bu lensin artıları ve eksileri var, bunların hepsini deneyerek göstererek sizlere videoda anlatacağım. Eğer geniş açılı bir lense ihtiyacınız varsa, bu yazıyı okumanız ve devamında aşağıdaki videoyu izlemeniz işinize yarayabilir.

Ben bu lensi Fujifilm XT-4 cihazımla denedim, test ettim. Şu anda o cihazın üstünde 16-55 bir lens var ve o geniş açılı bir lens değil. Bu minik lensin tasarımına bakacak olursak, bu kadar küçük olduğu zaman biraz dandik bir lens olduğunu düşünüyorsunuz ama değil. Üstünde tatlı bir maviden oluşan bir çizgi var. Kaliteli bir hissiyat veren ya da hibrit arabalarda görebileceğiniz bir mavinin tonunu diyebilirim. Plastik bir kasa değil, metal sağlam bir hissiyatı olan metal bir kasaya sahip. Üzerinde f/2.8 den f/22 ye kadar değerleri belirten çizgiler mevcut.

Ancak , diyaframı sonsuza aldığınız zaman, ufak bir uzaklıkta zaten çok net bir şekilde alıyor. “Zero-D” diye geçiyor bu Laowa 9 milimetre f2.8. Zero-D ne demek? “Zero distortion” yani “0 bozulma”. 0 bozulma ne demek? Geniş açılarda genelde fotoğrafın kenarlarında, bir balık gözü etkisi olur. Görüntüde bir balonlaşma olur ve düz olan yerler düz direkler, ağaçlar, objeler hafif bir yatmaya başlar. Tahmin edersiniz ki bunda sıfır gerçekten sfırı mıdır ölçmedim. Yani öyle bir ölçü aracım yok ama görüntüye baktığınızda örnek görüntülerden de göstereceğim gibi sıfır diyebiliriz. Bu lensi makinamıza takıyoruz, sahile iniyoruz ve orada akşamüstü çektiğim görüntüleri inceleyeceğiz. Geniş açılı bir lens arayanlar için, bu lensi öneriyorum. Performansı ve kalitesi ile oldukça memnun kaldım. Manuel bir lens olduğu için fotoğraf makineniz ile iletişime geçemiyor. Yani bu sebeple makine ekranında f değerini göremiyor ve otomatik odaklama vb. yapamıyorsunuz. Ama bu fiyat performans lens için bu dezavantajlar göz ardı edilebilir.

Laowa 9mm f/2.8 diyaframa sahip lensin avantajları:

  1. Ultra geniş açılı bir lens olması, geniş alanları rahatlıkla çekebilmenizi sağlar.
  2. 9 mm’lik odak uzaklığı, çok yakın mesafede çekim yapmanıza olanak tanır.
  3. F2.8 diyafram açıklığı, düşük ışık koşullarında dahi net ve parlak görüntüler elde etmenizi sağlar.
  4. Sıfır bozulma vadetmesi, kenarlarda balık gözü etkisi oluşmamasını sağlar.
  5. Metal kasası, sağlam ve kaliteli bir hissiyat verir.
  6. Kompakt boyutu, taşıması ve saklaması kolaydır.
  7. Fujifilm cihazları ile uyumlu olması, farklı markaların cihazları ile çalışmak zorunda kalmamanızı sağlar.
  8. Çoklu diyafram ve odak ayarlarının olması, çekim esnasında daha esnek olmanızı sağlar.
  9. Geniş açılı görüntülerde net ve gerçekçi görüntüler elde etmenizi sağlar.
  10. Uzun ömürlü ve dayanıklı olması, uzun süre kullanmanızı sağlar.