Modem Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Paylaş!

Şuan için bir bilgisayarın veya internete bağlantı sağlayan bir cihazın, internet ile bağlantı kurması için modem şarttır. Modem olmaksızın internete erişim sağlayabilmek mümkün değildir. Modem kullanmadan internete ancak telefon üzerinden mobil veri ile erişim sağlanabilmektedir. İnternete bağlanabilmek için önemli olan modemleri alırken bir takım noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Bu konuda modem satın alırken nelere dikkat etmelisiniz? Sorusu modem arayışında olanlar için sıkça sorulmaktadır.

Hizmet Türüne Uygun Modem Seçimi

Modemler bölgeler için sağlanan hizmet türüne göre çalışmaktadır. Modem alırken öncelikle hizmet türünün ne olduğu tespit edilmelidir. Bu internet sağlayıcı firma tarafından öğrenilebilir. Türkiye’de en yaygın internet türlerini ADSL ve VDSL oluşturmaktadır. Fiber alt yapısı olan noktalarda Fiber bağlantısı da internet hizmet türlerinden birisidir. Eğer ADSL modem alınmak isteniyorsa ama Fiber hizmet türünde bağlantı sunulmuşsa ADSL özellikli modem Fiberi çalıştırmamaktadır.

Modemlerde Anten Faktörü

Günümüzde modemlerin hemen hemen hepsinde antenler yer almaktadır. Bu antenlerin bir çok özelliği vardır. Eğer kablosuz bir bağlantı isteniyorsa antenli modemler tercih edilmelidir. Antenler internetin geniş bölgelere erişim yapmasını da sağmaktadır. Büyük bir alanda bağlantı yapılacak ise anten gücü yüksek modemler tercih edilmelidir. Aksi takdirde internet hizmeti bir noktaya kadar verilebilecek yada internet hızında yavaşlamalar ortaya çıkacaktır.

Port Sayısının Yüksekliği

Modemlerde port sayısının kritik bir önemi vardır. Modemlerdeki internet port sayısı internet hızının kalitesine etki etmektedir. Ancak bu durum kişilerin ihtiyacına göre değişebilir. Küçük bir alanda ve fazla kullanılmayacak bir internet erişimi için port sayısı çok önemli değildir. Ancak yüksek hızda internet erişimine sahip olmak isteyen kullanıcılar mutlaka port sayısına dikkat etmeli ve yüksek port sayısına sahip modemleri almalıdır.