Otomobillerde Akıllı Plaka Dönemi Başlıyor

Paylaş!

Otomobillerde Akıllı Plaka Dönemi Başlıyor. Otomobillerin için gelişen ekstrem şartlara uygun olacak şekilde geliştirilmiş olan akıllı araç plakaları, araca GPS sistemi ve dahili bir park sensörü kazandırıyor. Teknolojinin büyük bir hızla yol aldığı günümüzde, kullanılan neredeyse tüm araç, gereç ve ekipmanlar artık akıllı hale geliyor.

Bu çalışmalar sonucunda kullandığımız birçok araç gereç asıl görevinin dışında da hizmetler vermektedir. Araçların kendi görevleri dışında işlevlerinin olmasını sağlamanın da faydalı olduğunu söylemek mümkündür. Böylece her bir iş için farklı araç gereç yerine tek bir araç ile birçok ihtiyaç giderilmektedir.

Akıllı Plakalar Park Sensörlerinin Yerini Alacak

Yapılan çalışmalar sonucunda yakın zamanda otomobillerin kimlik belgesi olarak kullanılan plakalar da bu sisteme dâhil olacaktır. Akıllı araç plakalarının geliştirilmesi birçok araç kullanıcısına çok önemli hizmetler verecektir.

Yeni tasarlanan akıllı plakalar ile araçlarda bulunan GPS’ in ve park sensörlerinin yerini alacaktır. Trafik içinde ilerlerken ya da park etme sırasında önde veya arkada bulunan bir nesnenin, aracın ya da kişinin yakınlık mesafesi plaka tarafından fark edecektir. Akıllı plaka tarafından belirlenen bu mesafe, mobil uygulamadan sürücüyü uyaracaktır. Ayrıca yine aynı şekilde mobil uygulaması sayesinde aracın yerini güncel olarak takip edilebilecek.

Bu plakalar için en önemli çalışma ise tamamen kablosuz bağlantı teknolojisini kullanıyor olmalarıdır. Yeni bu akıllı plakaları araca takmak için ekstra kablolarla uğraşılmayacaktır.

Akıllı Plakalar 2 Adet Pil İle Çalışacak

Araçlara konfor katacak olan akıllı plakalar sadece 2 adet AA pille çalışmaktadır. Plakanın elektrik ihtiyacı için aküye bağlanma gibi bir eziyeti de bulunmamaktadır. Akıllı plakalar için kolaylıkla temin edilebilecek iki adet pil ile aylarca hizmetten faydalanmak mümkündür.

Akıllı plakalar araçların bulunduğu zorlu şartlara uygun olarak tasarlanmaktadır. Bu yüzden aracın maruz kaldığı ağır kış şartlarından, tozdan ve sudan etkilenmiyor. Özellikle kışı mevsiminin karlı havalarında, sağanak yağışlarda ya da yoğun sis altında bile sorunsuz hizmet veren akıllı plakalar hemen hemen her araca uyumlu olarak üretilmektedir. Son teknolojik gelişmelerle üretilen akıllı plakalar, eski model ve teknolojik gelişmelere sahip olmayan otomobillere bile güvenli özellikler kazandırıyor.

Akıllı Plakalar Sadece Android Uygulamalarda Kullanılabiliyor

Akıllı plakaların eksikliği de yok değildir. En azından şu an için aranan en büyük eksiklik, iOS cihazlarla birlikte çalıştırılamıyor olmasıdır. Bu nedenle akıllı plakaya sahip olmak isteyenlerin android mobil uygulamasını çalıştırabilen bir mobil cihaza ihtiyacı bulunuyor.