Sıvılaşan Mıknatıslar

Paylaş!

Sıvılaşan Mıknatıslar. Bilim adamlarının uzun zamandır peşinde olduğu sıvılaşan mıknatıs konusunu Colorado Boulder Üniversitesi’nin araştırmacıları tarafından sonunda keşfediliyor. Lazerin etkisi ile ince kalınlıktaki bir mıknatısın manyetik özelliklerini yitirdiği yıllardır araştırılıyor.

Colorado Boulder Üniversitesi’nin öğretim görevlilerinden olan Mark Hoefer ile Ezio Iacocca’nın, Nature Communications’ta bu hafta çalışmaları inceleniyor. Çalışmalarında mıknatısın lazer etkisi ile sıvılaştığı belirtiliyor. Bu çalışmalar bilim dünyasından yeni çığırlar açacağa benziyor.

Bilim Dünyasında Yeni Gelişmeler

Ezio Iacocca, mıknatısların doğal halde organize bir yapıya sahip olduğunu, atomik yapı taşlarının ise aşağı ve yukarı hareketlendiğini söylüyor. Mıknatısların dönüş yönleri ile dünyanın manyetik alanı aynıdır. Her ikisi de kuzey yönü işaret ediyor.

Kısa süreli lazer uygulamaları ile mıknatıslar da bozulmalar gerçekleşiyor. Bu bozulmalar sırasında mıknatısa uygulanan lazer ile parçacıklarda yukarı ve aşağı olan hareketler tüm yönlere gidiyor. Mıknatısın manyetik özelliği dağılıyor. Bu deneyler sonucunda anlaşılan, mıknatısın aslında sıvılaşmayıp sıvı gibi davranmaya çalıştığıdır. Colorado Boulder Üniversitesi’nin araştırmacıları, keşfettikleri bu özelliği yeni teknolojik aletlerde kullanmayı planlıyorlar.