Spotify’a Eklenen Özellikler

Paylaş!

Spotify, en çok tercih edilen müzik platformudur. İlk çıkan albümler ve singlelar hemen buradan dinlenebilir, hatta premium özelliği sayesinde indirilebilir ve çevrimiçi de dinlenebilir. İlla ilk çıkanlar değil 20-30 senelik şarkıları dahi burada bulabilirsiniz. Her güncellemesinde yeni özellikler ekleyen Spotify toplamda 80 milyonu aşkın aboneye sahip, Spotify’a eklenen özellikler şu şekilde sıralanabilir.

Analiz Yeteneğinde Güçlenme

Spotify bilindiği üzere abonelerine yapay zeka desteği sayesinde şarkı önerisinde bulunabiliyor. Hatta tüm önerilerini bir albüm içinde toplayıp sunuyor. Bu tavsiye motorunda yapılan güncelleme ile artık kullanıcıların karşısına çıkan şarkılar daha iyi analiz edilmiş olacak. Bu sayede kişiselleştirilmiş çalma listeleri daha fazla kullanılabilecek. Spotify kullanıcısı ne kadar artarsa öneri kısmı o derece iyileşiyor.

Artan İndirme Sınırı

Uygulamanın indirme sınırı arttırıldı, artık seri şekilde indirme gerçekleştirilebilecek. Önceden 3333 dinlenmeyi kaydetme imkanı sunarken Spotify’a eklenen özellikler ile bu rakam 5 cihazda 10,000 parçaya çıkarıldı. Bu sayede uzun çalma listeleri daha hızlı bir şekilde indirilebilecek.

Google Haritalar İle Entegrasyon

Google haritalar ile işbirliği içine giren Spotify bu sayede haritalara girilince dahi arka planda çalışabilecek.

Bunun için yapılması gerekenler;

  • Ayarlar
  • Navigasyon
  • Müzik oynatma Kontrolleri
  • Spotify

bu adımlar uygulandığında iki uygulama entegre edilmiş oluyor.

Podcast’e Gelen Yenilikler

Geçen seneye nazaran podcast sayısı daha da arttırıldı. BBC ve NPR podcastlaride artık Spotify’da mevcut. Önümüzdeki günlerde podcastlarin daha da geniş bir yelpazeye yayılacağı düşünülüyor.

Spotify'a Eklenen Özellikler
Spotify’a Eklenen Özellikler

Instagram Hikayelerine Şarkı Koyma

Instagram hikayeleri en çok kullanılan sosyal medya araçlarından biridir. Artık kullanıcılar Spotify’da dinledikleri müzikleri Instagram hikayelerinde paylaşabilecekler. Oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilen işlem sayesinde hikayede gözüken müziğe diğer kişiler de ulaşabilecek. Üstelik hikayenin üstüne GIF eklenebilir, çizim yapılabilir ve emoji eklenebilir.

Şarkı Sözlerine Gelen Yenilikler

Şarkı çalarken aynı zamanda ekranda sözlerinin de akması zaten olan bir özelliktir, yeni özelliklerle bu geliştirildi. Artık birçok farklı müzikte şarkı sözü dışında yapımcı ve diğer detaylarda gözüküyor. Ancak tüm sözlerin gözükmesi sadece premium üyelerin ulaşabileceği bir şey.