Türk Bilim İnsanlarından Tarihe Geçecek Buluş

Paylaş!

Türk Bilim İnsanlarından Tarihe Geçecek Buluş. Dünya teknolojisinin ilerleme kat etmesine ve sürekli bir gelişim halinde olmasına rağmen günümüzde hala tedavisi mümkün olmayan rahatsızlıkların başında gelen kalp krizi rahatsızlığına hala bir çözüm bulunamadı. Dünya üzerinde milyonlarca kişiyi tehdit eden ve yıl içerisinde yüz binlerce kişinin ölümüne neden olan bu sinsi hastalığı; gündelik yaşantıda karşılaştığımız sıkıntı ve stres, düzensiz yeme alışkanlığı, uykusuzluk gibi pek çok faktör tetiklemektedir. Ancak çağımızın en büyük rahatsızlıklarından biri olarak nitelendirilen kalp krizi tarihe karışmak üzere.

Türk bilim insanlarının uzun süren çalışmalar sonucunda elde ettiği bulgu ve sonuçlara göre; kalp krizini önceden tespit etmek birtakım cihazlar sayesinde mümkün hale geliyor. Türk bilim insanları sonuna geldikleri çalışmaların dünya tıp tarihi açısından önem teşkil ettiğini belirtti. Bilim insanları yaptıkları sensörler sayesinde kalp rahatsızlığının önceden tahmin ve tespit edilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor.

 Pamukkale Üniversitesi Bilim İnsanlarından Tarihi Açıklamalar

Yıllardır süren bir araştırma sonunda açıklamalarda bulunan Pamukkale Üniversitesi Bilim İnsanları icat ettikleri sensörlerin kalbe yerleştirilmesiyle birlikte kalp krizinin önceden tahmin edilebileceğini belirtti. Kalbe yerleştirilecek bu sensörler tehlikeli durumlarda uyarılar verecek. Bilindiği üzere günümüzün ilerlemiş teknolojisine rağmen hala kalp krizini önceden tahmin etmek epey zor.

Ancak Pamukkale Üniversitesinde yaklaşık olarak 1 yıldır süren çalışmalar nihayetinde bilim insanları kalp krizi risk ve tehlikesini önceden tahmin edebilecek bir sistem geliştirdi. 1 yıllık bir çalışma sonunda elde ettikleri biosensörler aracılığıyla kalp krizini önceden tahmin etmek mümkün hale gelecek. Kalp krizi hastalığını tetikleyecek her türlü durumu analiz edecek olan bu biyonsensörler, kalp değerlerini anlık olarak takip edecek ve tehlikeli bir durumda ya da kalp kaslarına zarar verecek bir durum ortaya çıktığında uyarı vermeye başlamakta.

Bu sayede elektronik biyosensörler kalp krizi olasılığının ortaya çıkması ihtimalini hastaya bildirecek. Bu biyonsensörler henüz deneme aşaması olması nedeniyle henüz seri üretime geçilmesi ve satışa sunulması söz konusu değil. Bilim insanları son denemelerden sonra tam anlamıyla başarı sağlandığı takdirde ürüne en yakın sağlık kuruluşlarından ulaşmanın mümkün olacağını belirtti.