Ülkemize Özel Siber Tehdit Bulundu

Paylaş!

Ülkemize Özel Siber Tehdit Bulundu. Bilindiği üzere dünya üzerinde en çok siber saldırıların yapıldığı ülkeler arasında ülkemiz geliyor. Bu nedenle güvenlik altyapısını sürekli olarak güçlendirmeye ve geliştirmeye devam eden ülkemiz, son yaptığı çalışmalarda Türkiye için özel olarak tasarlanmış bir siber tehdit keşfetti. Son zamanlarda varlığını belli etmeye başlayan siber tehdit, pek çok kamu kurum ve kuruluşun başına bela olmuş durumda.

Siber Tehdit, Oto Gönderici Olan İsimlendiriliyor

Yeni keşfedilen bir siber tehdit türü olan sorun, bilişim uzmanları tarafından oto gönderici olarak isimlendirildi. Sahta e posta hesapları üzerinden kurumları abluka altına alan oto göndericiler, birçok devlet kurumunun başını ağrıtıyor. Oto göndericiler, fake mailler aracılığı ile resmi kurumların internet sitelerini hackleyerek bilgisayarlara yetki olmadan erişim sağlamaya olanak tanıyor.

Oto göndericiler tarafından bilgisayarlara korsanlar tarafından truva atı virüsü gönderiliyor ve sistemler bu şekilde ele geçiriliyor. Yaşanan sistem aksaklıklarının önüne geçmek isteyen ve oto göndericiler kurtulmak isteyen bilişim daire başkanlığı hemen harekete geçerek, ilgili birim ve kurumlardan sorun hakkında detaylı rapor hazırlanmasını istedi.