USB Disk Nasıl Biçimlendirilir?

Paylaş!

Flash bellekler hepimizin kullandığı ve faydasını gördüğü küçük elektronik aletlerdir. Bu aletler çeşitli bilgisayarlarla temas halinde olduğu için sıkça karşılaşılan sorun ise virüs bulaşmasıdır. Özellikle okullarda ortak bilgisayarları çok kişinin kullanmasından kaynaklı olarak gerekli virüs programları yoksa USB diskin virüs kapması muhtemel olacaktır. Peki, virüs bulaştığında ne yapacağız? USB disk nasıl biçimlendirilir?

Biçimlendirme Yapma Yöntemleri

Önce flaşınızı bilgisayara takın ve Bilgisayarımı açın. Bilgisayarımda flaşınızın ismini görmeniz gerekir onun üzerine sağ tıklayarak biçimlendir seçin karşınıza yeni bir pencere açılacak. Bu pencereden dosya sistemini flaşınızın boyutuna göre seçiniz. Örneğin 8 GB büyük ise NTFS daha küçük ise 4GG ya da FAT32 seçimini yapınız. Ve son adım başlata tıklayınız. İkinci yol ise, yine bilgisayarımın üzerine gelinir ve sağ tıklanır, buradan yönet seçilir. Açılan pencereden disk yönetimi seçilir ve bu açılan pencereden flaşınızın ismi bulunarak ona sağ tıklanır ve biçimlendir denir. Evet-tamam-evet işaretlendikten sonra biçimlendirme yapılmış olur. Üçüncü bir yöntem ise program kullanımıdır. İstenilen bir program tercih edilerek program üzerinden biçimlendirme yapılabilir.

Biçimlendirme Yöntemleri İşe Yaramadıysa Alternatif Yöntem

USB diskimizi bu yöntemlerle biçimlendiremediysek, USB disk nasıl biçimlendirilir? Bu aşama kullanılabilecek yöntem biraz daha farklıdır. Başlat tuşuna basılır ve arama butonuna cmd yazılır. Entera basıldıktan sonra siyah bir ekran karşımıza çıkabilir. Format küçük harflerle yazılır ve boşluk bırakılır daha sonra flaşımızın hangi sürücüde olduğuna bakılır. Örneğin G: içerisinde ise siyah ekrana g: yazılarak entera basılır. İkinci sefer bir daha enter yapılır ve işlem başlar. Bu yöntem bilinen en eski ve sağlam yöntemdir ve gerçek anlamda format olan yöntemdir. İçerisindeki her şeyi silecektir.