Bitcoin’i Özel Yapan Nedir?

Paylaş!

Bitcoin’i özel yapan nedir? Sınırlı sayıda üretilebilecek olmasıdır. Sonsuza kadar üretilemez. 21 milyon üretilebilir. Bunun nedeni ülkelerin, sınırsız para basma yetkisi ile ekonomik bunalım atlatma stratejilerine engel olmaktır. Mali bir değer olan bitcoin bu amaç için kullanılamaz. Özel kılan bir diğer konu ise fiziki olarak olmamasıdır. Sanal bir paradır. Ama satın alma ve satma işlemlerinde kullanılabilir. Merkez bankası tarafından basılmaz, temeli matematiğe dayanır. Bitcoinin merkezi yoktur. Yani hiçbir banka tarafından yönetilemez. Bitcoin Blockchain ağ yapısı üzerinde işlem görür. 2 kişilik transferlerde 3. bir aracıya ihtiyaç yoktur Herhangi bir banka veya finans grubu olmadan istenilen yerde ve zamanda ücretsiz biir şekilde işlem görme özelliği vardır.

Bitcoin’in Farkları

Bitcoin’in bir diğer özelliği ise komisyon ödemek zorunlu değildir ancak isteğe bağlı olarak kişi komisyon ödeyerekk işleminin çok daha hızlı Bitcoin Blockchain ağına kaydının yapılmasını sağlar.

Ayrıca Bitcoin teknoloji ve matematikle üretilir. Bitcoin’in de ulaşılabilecek son miktar bellidir. Değiştirilemez. Bitcoin bir yazılım mühendisi tarafından var edilmiş bir sanal ödeme aracıdır. Bitcoin belirlenen tutarının üzerine bir rakam eklenmesi mümkün değildir. İnternet üzerinden rahatlıkla ulaşılabilen bir piyasaya sahiptir. İsteyen herkes bitcoin üretilebilir. Elinde bilgisayarı olan ve yazılımı indiren kişi Bitcoin üretilme sürecine dahil olur. Buna Bitcoin dilinde madencilik denir. Bu durumlar Bitcoin’i dünya üzerinde benzersiz hale getirir. Bu sebeplerle Bitcoin özeldir.

Bitcoin İşine Girmek Karlı Mıdır?

Şuan Çin’de birçok Bitcoin Mining şirketi kuruldu. Milyonlarca yatırım veri merkezleri kurmuş, yatırımlar yapmış, Bitcoin konusunda uzmanlaşmıştır. Şu süreçte kimsenin yapamayacağı hızda Bitcoin çıkarmaktadır. Bu sebeple kişilerin kendi başlarına Bitcoin işine girmeleri pek karlı ve akıllıca olmayacaktır.