Xiaomi Mi Band 6 İnceleme

Paylaş!

Akıllı bileklik denilince ilk akla gelen modellerden biri olan Xiaomi Mi Band serisinin yeni modeli olan Xiaomi Mi Band 6 inceleme yazımızda tüm yenilikleri öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgi için inceleme videosunu da izlemeyi unutmayın.

Bir önceki model olan Mi Band 5 ile boyut olarak aralarında neredeyse fark bulunmayan bileklik aynı kasa oranı, artan ekran boyutu ile farkını belli ediyor. 1.1 inç’ten 1.56 inç’e çıkan ekran hem daha büyük olduğu için gelen bildirim mesaj vs. daha rahat okunuyor hem de parlaklık oranı daha yüksek olduğu için güneş altında daha rahat görülüyor. 326 PPI çözünürlükte AMOLED ekran bir önceki modele göre yüzde 50 oranında artış göstermiş. Gelen bildirimlerde hem daha net bir yazı tipi hem de belli başlı emoji ifadelerini görebiliyorsunuz. 

Xiaomi Mi Band 6 İnceleme

Neredeyse tam ekran diyebileceğimiz ekran en büyük farklardan biri olsa da ikinci büyük farklılık SpO2 sensörünün olması ile kandaki oksijen yoğunluğunun takibini yapabiliyor olması. Mevcut pandemi koşullarında takip edilmesi gereken bir değer olduğu için kullanışlı bir özellik. 

Bu akıllı bilekliğin temelde aktivite takibi yaptığını unutmayalım. Daha önceki Band 5 modelinde 11 farklı spor modu takibi yapabiliyorken bu sefer çıtayı biraz yükseltmişler ve tam 30 farklı spor modunu takip edebiliyorsunuz. 6 spor modu için ise otomatik aktiviteyi algılayıp takibi başlatabiliyor. Ayrıca uyku takibi özelliğinde, kan oksijen yoğunluğunu da izleyerek uyku nefes kalitenizi de ölçümleyebiliyor. 

50 metre suya dayanıklı olan Xiaomi Mi Band 6 sadece duşta ve havuzda kullanılmasını öneriyor.

Yine manyetik şarj özelliği ile gelen cihazın pil ömrü 14 gün olarak belirtilse de tüm özellikleri açık şekilde kullanıldığında yaklaşık 5 gün sonra şarja takmamız gerekiyor.

Cihazın daha önceki modelinde de üzerinde olan özelliklerine hızlıca değinecek olursak; gelen bildirimleri gösterme aramaları gösterme, aktivite takibi, adım sayar, nabız ölçer vs gibi özellikleri yine mevcut.

Xiaomi Mi Band 6 güncelleme ile gelen yenilikler

mi band 6 özellikleri
xiaomi mi band 6 özellikleri

Güncelleme ile şuan cihaz Türkçe menüye sahip olarak kullanılabiliyor. Ayrıca son gelen güncelleme ile gelen aramaları meşgule atabilme , susturma haricinde hazır mesaj kalıpları ile çağrıyı sonlandırıp kısa mesaj gönderebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse “şu an toplantıdayım” hazır mesaj kalıbını seçerseniz çağrıyı sonlandırıp karşıdaki kişiye bu mesajı gönderiyorsunuz bileklik üzerinden. Yeni gelen güncelleme ile kullanışlı bir diğer özellik ise el feneri modu. Karanlıkta acil durumlarda minik bir aydınlatma ihtiyacında bileklikteki el feneri modunu aktif ettiğinizde cihazın ekranı parlak beyaz renk olup ihtiyacınızı giderecek ölçüde aydınlık sağlıyor. 

Özelleştirilebilir menüsü sayesinde elinizin altında hangi özellikleri kullanmak istediğinize göre yerleştirebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse bileklik ekranını sağa çektiğinizde bildirimler, sola çektiğinizde hava durumu ya da müzik çalar gibi özellikleri kendiniz belirleyebilirsiniz.

Ekranda daha önce bulunan ana menüye dönme tuşu, uçtan uca ekran yapıldığı için kaldırılmış olduğundan ana menüye kaydırma işlemi ile geri geri ulaşabiliyorsunuz. Bu işlem ana menüye dönmeyi biraz uzatsa da aynı boyut ile tam ekran keyfi için kabul edilebilir. 

Xiaomi Mi Band 6 Fiyatı

Gelelim Xiaomi Mi Band 6 fiyatına. İlk çıktığındaki fiyatlar bu cihaza göre yüksek idi. Fakat şuan ürüne yapılan kampanyalar ve indirimler sayesinde bu yazı yayınlandığı tarihte yaklaşık olarak 350 TL civarına bulabiliyorsunuz. Daha önce Mi Band ve benzeri akıllı bileklikleri kullanmadıysanız tercih edilebilecek bir bileklik. Fakat hali hazırda Mi Band 5 kullanıcısı iseniz model yükseltmek için karar vermek tamamen size kalmış. Tam ekran, daha net bildirimler, kandaki oksijen takibi vs gibi özellikler sizin ihtiyaç duyduğunuz özellikler ise tercih edilebilir. Xiaomi Mi Band 6 İnceleme videomuzu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.