3D Yazıcı Teknolojisi ile Yapılabilecekler

Paylaş!

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda artık her şey daha kolay nasıl yapılabilir bunun yolları aranmaktadır. Kişilerde bu doğrultu da buluşlar ve icatlar ile kişilere en kaliteli unsurlar sunmaktadır. Bunların içerisinde ise son zamanların en çok trend ürünü olan 3D yazıcı teknolojisi. Normal insanların aklında beliren yazıcı imgesini tamamen farklı bir boyuta taşımaktadır.

3D yazıcı nedir ve Mimarlık alanında kullanımı hakkında bilgi

3D yazıcılar birçok farklı malzeme kullanarak çok hızlı ve ekstra bir kalıp gerektirmeden ortaya 3 boyutlu unsurlar çıkarabilmektedir. Bu açıdan dolayı birçok alanda kullanılmaktadır. Bunların başında ise mimarlık alanı gelmektedir. Milimetrik işler yapan mimarlık alanı çeşitli figürler Bu yazıcılar kullanarak üretebilmekte ve maket yapımında simgesel olarak kullanabilmektedir.

3D yazıcılar ne işe yarar neler yapılabilir?

Bu teknolojide 3 boyutlu bilgisayar tasarımı ve bilgisayarda görmüş olduğunuz her unsur gerçek bir objeye dönüştürülebilir. Kişiler gerek duydukları her objeye somut bir şekilde ulaşım imkanı bulabilirler. Soyut olan bir çiçek figürünü somut hale getirerek gerekli malzemeler ile size sunmaktadır. Bu yazıcılar ile yapılabilecek bir başka şey ise tıp sektöründeki faaliyetlerdir. Bu açıdan cerrahlar medikal alanında hastaya yapacakları ameliyatları ve prosedürleri tam kavrayabilmek için organ modellemeleri yapabilirler. Bunun yanında tasarımcılar bu teknoloji ile tasarımlarını hayata geçirmeden önce öz izlenim yapabilirler. Örneğin bir kuyumcu tasarlamış olduğu takıyı ürün üzerinde çalışmadan önce 3D yazıcı ile hayata geçirmekte ve bunun üzerinde değişiklikler yapmaktadır. Bunun yanında aynı şekilde moda tasarımı alanında kişilerde bu yazıcılar ile bazı şeyler yapabilmektedir. Tasarımlarını sanal alemden çıkararak boyut kazandırabilir ve eksik yerlerde gerekli takviyeleri koyabileceği alanı daha rahat gözlemleyebilir.