3D Yazıcı Teknolojisi

Paylaş!

Her geçen gün, yeni bir teknolojik gelişme ve buna paralel olarak da ortaya çıkan yeni bir buluş ile karşı karşıya geliniyor. Bunun en son örneği ise, 3d yazıcı teknolojisi alanındaki gelişmeler olarak ortaya çıktı. 1984 yılında sayısal bilgi ile üretilmeye başlanan üç boyutlu nesneler, 2006 yılındaki 3d yazıcı projesine başlanması ile yeni bir yöne doğru hızla ilerledi ve 2008 yılında ise ilk üretimine başladı. Günümüze kadar geçen zamanda oldukça gelişen bu yazıcılar, artık yapılması hayal bile edilemeyen ürünleri, hatasız olarak ortaya çıkarabiliyor.

3D Yazıcı Nedir?

Bilgisayarlarda üç boyutlu olarak hazırlanan veya tarayıcıdan üç boyutlu şekilde taranan objelerin, üç boyutlu olarak üretilmesini sağlayan cihazlara, 3d yazıcılar deniyor. Bu yazıcılar, ürünleri hiç bir kalıba gerek duyulmadan üreterek maliyetleri de oldukça düşürüyor. Yazıcılar genellikle termoplastik polimer adı verilen malzemeleri, yüksek sıcaklıkta yeniden forma sokarak üretimi gerçekleştiriyor. Üretim katman katman olarak olarak yapılıyor ve enson katman en üste konduğunda ürün soğuyarak sertleşiyor ve son halini alıyor. Üretim safhasının en önemli kısmını ise, yüksek teknoloji ürünü olan yazılımlar oluşturuyor.

3D Yazıcı İle Neler Yapılabiliyor?

3d yazıcılar ile akla gelebilecek her türlü ürün elde edilebiliyor. Bunları; kafatası implantı, eksik uzuvların komple veya bir kısmının protez olarak imalı, gıda sektöründe özellikle çikolata ve şekerlemelere şekil verme ve seri üretiminde, her türlü araç ve makinenin kritik yedek parça imalatında, spor ayakkabılarına yapılacak spor dalına uygun tabanlık yapmada, uzay araçlarında acil onarım için gerekecek parçaların yapımında, hediyelik eşya ve aksesuarların özgün olarak üretiminde, diş protezlerinin ve damakların kişiye özel olarak yapımında gibi neredeyse sınırsız kullanım alanları olarak sıralayabiliriz.