5G Türkiye’ye Geliyor

Paylaş!

5G Türkiye’ye geliyor. Ulaştırma Bakanı bu sabah saatlerinde 5G’nin Türkiye’ye ne zaman geleceğini duyurdu. Altyapı ve Ulaştırma Bakanı olarak görev yapan Cahit Turhan 5G’nin iki sene sonra yani 2020 yılının başlarında Türkiye’ de kullanıcıyla buluşacağını açıkladı.

Kullanıcılara Müjdeli Haber

Tüm dünyada ve ülkemizde büyük merakla beklenen 5G teknolojisi ve nasıl bir yol izleneceği konusunda müjdeli haberi Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan açıklama yaparak bildirdi. Açıklamalarda bulunan Turhan “17 farklı firma tarafından hiçbir yabancı ürüne gerek duymayacak şekilde çalışmalar yapıldığını ve firmaların güçlerini birleştirerek TÜBİTAK’ın katkıları ve onayıyla anlaşma sağlandı” diye duyurdu. Bu sayede 5G ne zaman gelecek ile ilgili merak uyandıran konu açıklığa kavuşmuş oldu. Sistem operatörler arasında bulunan Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom tarafından desteklenmekte diyen Cahit Turhan bunlarla ilgili 5G vaadinin genç nesil haberleşme teknolojileriyle beraber ODTÜ, Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumunun birlikte yürüttüğü ve birtakım işletim firmaların çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

5G kullanan ilk ülke olmayı hedefleyen bakan Turhan planlamanın başarılı bir şekilde devam ettiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca Ulaştırma Bakanı dünyadaki diğer ülkelerin 5G’ ye 2022 yılında geçeceklerini söyledi. Bizimle birlikte başarılı bir ülke olan Güney Kore’nin de bu konudaki araştırma ve çalışmalarının devam ettiği bilgisini verdi. Açıklamalarına “Biz 2020 yılının ilk aylarına doğru 5G hizmetini kullanıcıya sunmayı planlıyoruz. 5G dediğimiz zaman daha seri, daha yüksek kapasite içeren internet ve iletişim hizmeti ve daha fazla platforma hizmet verme imkanını gündeme getiriyor. Bu çalışmaları tamamlamak biraz zaman alıyor.

Bunları tamamladığımız zaman 5G teknoloji sistemini ilk kullanan ülke konumuna geleceğiz” diyerek kullanıcılara gerekli bilgiyi vermiş oldu. 5G teknolojisi ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldığını duyuran bakan 4.5 G ile birbirinden farklı olacağını ve kullanıcıların memnun kalacağını sözlerine ekledi. Kullanıcıya sunulacak bu uygulamanın tüm video, fotoğraf gibi seçeneklerde farklılıklar yaratacağı konuşuluyor. 5G teknolojisini ilk kullanacak olan ülke Türkiye için çığır açabileceğini söyleyen bakan Turhan planlamaların tamamlanması ile yeni bilgiler vereceğini de duyurdu.