Tesla Semi’den Kontrat Atağı Geldi

Paylaş!

Tesla Semi’den kontrat atağı geldi. Tesla firmasının üretimini gerçekleştirdiği Tesla Semi adı ile çıkacak olan yeni nesil kamyonların gelecek yıldan önce piyasaya çıkmaması bekleniyor. Ancak daha piyasaya çıkışı gerçekleşmeden büyük bir başarı elde ederek sipariş kontratı imzalayan firmanın şimdiden araçlardan ciddi miktarda para kazancı sağladığı biliniyor. Albertsons Companies tarafından yayınlanan sürdürülebilirlik raporunda Tesla’nın Semi modelinden 10 adet elektrikli araç siparişi verdiklerini açıklaması üzerine bu kamyonların Güney Kaliforniya hattında kullanımının yapılacağı da bildirildi.

Türkiye için çok tanıdık bir firma ismi olmasa da Albertsons Compaines firması Amerika Birleşik Devletleri içerisinde sayılı gıda ve ilaç satıcıları arasında yer alıyor. Şirketin taşıma görevini görmesi için Tesla firmasının üretimini gerçekleştirdiği Semi modelinden 10 adet sipariş verdiklerini duyuran bu firmanın model içerisinde sürdürülebilirlik raporuna dahil edildiği görüldü. Tesla tarafından üretimi gerçekleştirilen kamyonların ise gelecek yıldan önce trafiğe çıkmaması konusunda firma yetkilileri tarafından daha öncesinde açıklamalar yapılmıştı.

Tedarik Zincirine Tesla Semi Desteği

ABD’nin hatırı sayılır gıda ve ilaç şirketlerinden bir tanesi olarak bilinen Albertsons Copanies firmasında taşıma kolu yardımcı olarak görev almakta olan Tom Nartker, yapıtığı açıklama içerisinde şirket olarak hedeflerinin verimli bir tedarik zinciri oluşturulması ile sürdürülebilirliğin sağlanması olduğunu söyledi. İlk kamyon siparişlerinin pilot olarak kullanılacağını söyleyen Nartker, karbon ayak izlerindeki ayarlamanın küçültülebileceğini de söyledi.

Şirketin kendi bünyesinde ve ülke çapında toplamda 1.400 adet kamyon ile tedarik ağına sahip olmasının yanı sıra Tesla’nın Semi modeli kamyonları da gelecek sene bu tedarike eşlik edecekler. Tesla’nın yaptığı son açıklama ile beraber kamyonun temel modelinin fiyatı 150 bin dolar olarak belirlenmiş durumda. 500 kilometreye yakın bir menzile sahip olacak olan kamyonun ayrıca 800 kilometre menzilli olan modeli de bulunacak. 800 kilometre menzilli olan modeli ise 180 bin dolardan satışa çıkarılacak. Tesla’nın son yaptığı denemeler ile beraber bu kamyonların ülkeyi boydan boya gezip gezemeyecekleri kontrol edildi. Elon Musk son denemelerden oldukça fazla veri akışı elde ettiklerini ve çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.