Android Hata Ayıklama Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Android işletim sistemi kullanan cihazlarda geliştirici seçenekleri adı altında bir sekme bulunmaktadır. Bu sekmede geliştirici kişilerin kullanabileceği fakat sıradan kullanıcıların gerek duymadığı özellikler yer alır. Bunlardan en yaygın kullanılan modül ise android hata ayıklama modülüdür. Peki android hata ayıklama nasıl yapılır?

Android Hata Ayıklama Nedir?

Android geliştiriceleri bilgisayarlarına android SDK (android geliştirme kiti) kurarak cihazları üzerinde çalışma imkanı bulmaktadır. Android cihazlar ile bilgisayarlarda ki android SDK arasında iletişim kurulması için USB hata ayıklamanın çalıştırılması gerekmektedir.

Android SDK veya android studio gibi uygulamalar yazılım gelitşiricileri için kolaylık sağlayan programlardır. Bilgisayarda mobil cihaz için yazılım geliştirirken kütüphane veya hazır kod tanıma sistemlerinden faydalanmalarını böylelikle daha hızlı çalışmalarını sağlar.

Android Hata Ayıklama Nasıl Çalıştırılır?

Çoğu yeni nesil android cihazlarda ayarlar menüsünde geliştirici seçenekleri kolaylıkla bulunabilmektedir. Fakat bu menü bazı cihazlarda kilitli olur. bu kilidi açmak için ayarlar menüsünden telefon hakkında sekmesien girilir. Burada en aşağıda bir numara bilgisi yer alır. Bu bilgiye bir kaç kez dokunulduğunda (genelde 3 kere) cihaz geliştirici olduğunuzu anlayacak ve kilidi kaldıracaktır.

Şimdi ayarlar, hakkında menüsüne tekrar girdiğinizde geliştirici seçenekleri sekmesini görebilirsiniz. Geliştirici seçeneklerinin içerisinde hata ayıklama sekmesinin altında USB hata ayıklama kısmı bulunmaktadır.

Şimdi yapmanız gereken cihazı bir kablo ile bilgisayara bağlamaktır. Fakat bu kısımda bilgisayarınızın güvenli olduğundan eminseniz devam etmeniz gerekir. Eğer bilgisayarınız güvenliyse telefonunuzun ekranından onay vererek cihazın bağlantısını gerçekleştirebilirsiniz.

Hata Ayıklama İşlevi

Hata ayıklama tamamen bir iletişim kurma prosedürüdür. Normal usb bağlantısından tek farkı cihazda köklü değişikliklere sebep olabilecek detaylı sistemlerin aktif olmasına sebep verir. Buda geliştiricilerin kullanacağı programların cihaza komut vermesini sağlar.

Hata Ayıklama Güvenilir mi?

USB hata ayıklama modülü android cihazlarda gelişmiş işlemleri ve komutları gerçekleştirmeyi sağlar. Bu sebeple güvenilmeyen bilgisayarlarda bağlantının kesinlikle gerçekleştirilmemesi tavsiye edilir. Aynı zamanda cihazınızı başka bağlantı noktalarına da bağlamamak gerekir. Bilgisayardan ayırdıktan sonra USB hata ayıklama sistemini devre dışı bırakmakta kaybolan cihazlarda problem yaşanmasını önleyecektir.