Playstation 5 Fiyatı Nedir?

Paylaş!

Sony uzun zamandır beklenen yeni oyun konsolu play station 5’i tanıttı. Tabi ki gerçekleştirilen lansmanla beraber bir çok soru işareti de meraklıların akıllarını kurcalamaya devam ediyor. En çok merak edilen soru ise playstation fiyati nedir? Ne Kadar Olacak?

Playstation 5’in fiyatı akıllarda ki en büyük soru olarak karşımıza çıkıyor. Henüz Sony konu ile ilgili olarak net bir açıklama yapmamış olsa da , beklenen fiyat 499 dolar civarında. Tabi ki bu fiyat yurt dışı için geçerli.

Ülkemize gelmesi halinde playstation üzerine KDV ve ÖTV vergileri binecek. Bu durumda kur farkıda göz önüne alınırsa 7000 TL civarında olması bekleniyor. Bir çok farklı mecrade hesaplamalarda TRT payı ve Kültür Bakanlığı payı hesaba katılsada, aslında Playstation üzerinde bu iki vergi buılunmuyor. Tabi belirtilen bu rakam üzerinde ithal edecek olan firmaların kar payı mevcut değil.

Playstation 5 Özellikleri

Sony yeni playstationı ile bearber bir çok özelliğide sisteme entegre hale getiriyor. Yeni oyun konsolu öncelikle gücünü AMD işlemcidena alıyor. Cihaz üzerinde 16 GB 256 bit bir ram bulunuyor ve aynı zamanda 825 gb SSD hafızaya sahip. SSD kullanılmasının oyun yüklemelerinde %80 civarı bir hız sağlayabileceği söyleniyor. Arttırılabilir SSD slotu bulunduğu gibi aynı zamanda harici HDD bağlanma özelliği de olacak.İstenilene göre optik okuyuculu yada okuyucusuz da satın alınabiliyor.

Tasarımda Neler Var?

Yeni playstation tasarımda sony çift renk tercih etmiş. Dikey pozisyonda tanıtılan ürünün yatayda da kullanılabileceğinden bahsediliyor. Aynı zamanda dualshock markasından vazgeçen sony, kumanda kollarınada dualsense adını vererek onlarıda çift renk olarak tasarlamış. Beyaz ve siyah tezatından oluşan bu tasarım kimleri tarafından çok beğenilirken kimileri tarafından pekte hoş karşılanmadı.

Yeni Deneyimler

Sony oyun konsolunun kumanda kollarının tetik tuşlarına direnç mekanizması eklediğini bu sayede oyuncuların uyguladıkları baskıya göre oyundan tepki alacağını iletti. Bu tepki kumanda kolunada yansıyacak böylece kullanıcı bir oku gerdiği zaman bu gerginliği kumanda kolunda hissedecek. Aynı zamanda ışın teknolojisi ile oyunlarda ki renkler konsol tarafından dışarıya yansıtılarak oyunculara farklı bir deneyim sunulması amaçlanıyor.