Bilgisayar Ekranının Sararması Ne Anlama Gelir?

Paylaş!

Teknolojinin gelişmesi ve artık herkes için vazgeçilmez bir ihtiyaç olmasından dolayı hemen hemen her evde bilgisayar bulunmaktadır. Ara sıra her elektronik eşya da olduğu gibi bu bilgisayarlar da arızalanabilir. Birçok kullanıcı ise en çok monitörün ekran sararmasından şikayet etmektedir. Bu arızanın birçok kullanıcının başına gelmesi de bilgisayar ekranının sararması ne anlama gelir? Sorusunu ön plana çıkarmaktadır. Bu sorun ise ekran veya kasa kaynaklı olabilir. Bu durum en fazla bilgisayarının yerini değiştirirken sökmek zorunda kalan kullanıcıların başına gelmektedir. Geri kurulum aşamasında VGA kablosu gevşek kaldığında veya vidaları tam sıkılmadığında bu sorun ortaya çıkar onlar yapılmış ise sorun VGA kablosundadır değiştirilmesi gerekir.

Bilgisayar Ekran Sararmasında Kasa Kaynaklı Sorunlar

Ekran sararma sorununda kasa kaynaklı oluşan problemlerin başlıca nedeni grafik kartından kaynaklanmaktadır. Bu kartın bozulması, slotuna oturmamış olması veya virüs bulaşmış olması durumlarında ekran sararabilir. Eğer sorun kasadan olduğu kesinleşmiş ise de ilk yapılması gereken format atmaktır. Gerekli donanımlar yüklendikten sonra arızanın donanımsal mı yazılım hatası mı olduğu ortaya çıkacaktır. Format da sorunu çözmediyse sorun donanımsal demektir. Bu durumda yapılacak şey Ram veya grafik kartını yenilemek olmalıdır.

Bilgisayar Ekranı Sararma Sorunu Nasıl Çözülür?

İlk yapılacak işlem ekran ve kasa arasındaki bağlantı kablosu çıkartılıp ekran kapatıp açılmalıdır. Açıldıktan sonra ekrana çıkan yazı sarı ise sorun ekrandadır. Kasa da bir sorun yoktur. Âmâ sorun ekran da bile olsa kaynağı kasadan olabilir O yüzden kasa kapatılıp açılmalıdır. Yine de düzelmediyse bilgisayarı servise götürmek olanıdır. Eğer düzeldiyse sorun kablolardan birinde veya birisinin bilgisayar ekran ayarları ile oynadığından dolayı sorun ortaya çıkmış demektir.