DSLR Fotoğraf Makinesi İçin Kullanım İpuçları

Paylaş!

Henüz yeni fotoğraf çekmeye başlamışsanız ve bununla ilgili tecrübeye sahip değilseniz dslr fotoğraf makinesi için kullanım ipuçları için hazırladığımız yazıda son derece yararlı bilgiler edinebilirsiniz. Fotoğraf çekmek için birkaç tane temel bilgi öğrenerek çok daha iyi bir fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

Makinenizi Elinizle İyi Bir Şekilde Kavramalısınız

Titreyen bir görünümü engellemek ve başarılı bir çekim yapmak için makinenin gövde kısmını iyi bir biçimde kavramalısınız. Öbür elinizi ise objektif kısmının altına yerleştirmelisiniz. Bu şekilde hem makinenizin titremesini önlersiniz hem de çekeceğiniz fotoğrafın zoom ayarlarını çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Nihayetinde iyi bir fotoğrafa sahip olursunuz.

Çekim Modlarını Öğrenerek Avantajlı Olun

DSLR fotoğraf makinelerinde önemli bir yere sahip olan çekim modlarını öğrenmek sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Son derece işinize yarayacaklar arasında, makro çekimin ne şekilde yapıldığı, flaşı nerelerde kullanılacağı, enstantane ve diyafram ayarlarının nasıl yapılacağı bulunmaktadır.

Yakın plandaki irili ufaklı nesnelerin oldukça net bir görünüm kazanmasını sağlayan mod, macro moddur. Genellikle çiçek, böcek ve kuşlar macro çekimin konusu olurlar. Makinede bulunan çiçek simgesi bu modu ifade eder.

Karanlık bir ortamda çekim yapacaksanız daha kaliteli bir fotoğraf için daha çok ışığa ihtiyacınız olacaktır. Böyle bir durumda gece modunda çekim yapmanız yerinde olacaktır. Bu modda çekim yapmak için makinenizdeki ay simgesini kullanmanız gerekecektir.

Daha Fazla Depolama Alanı İçin Hafıza Kartı Almalısınız

Bu tip makinelerde depolama alanı olmadığı için makine alırken hafıza kartı da almalısınız. Kartın hafızasının bir an önce dolmasını istemiyorsanız depolama alanı yüksek olan kartları satın almalısınız. Başlangıçta 32 GB depolama alanı olan bir kart işinizi çok rahat görecektir.