Bilgisayarınız Bir Donanımı Görmüyorsa Ne Yapmalısınız?

Paylaş!

Çağın gerekliliklerinden bir olan bilgisayarlarla, neredeyse tüm dijital ortamları kolaylıkla kullanabilmekteyiz. Dijital ortamlara girerken ya da paylaşım yaparken gerek internet gerekse teknolojik donanımları kullanarak yararlanırız. Bazen sahip olduğunuz bilgisayarlar bazı donanımlarınızı görmez ya da önceden kaydedilmiş olan donanımlarınız arasında bağlantı kopuklukları meydana gelir. Peki, bilgisayarınız bir donanımı görmüyorsa ne yapmalısınız? Ve nasıl çözüm bulursunuz?

Donanım Hataları Nelerdir?

Donanım, bilgisayarlara sonradan bağlanan ya da yüklenen araç, bilgi ya da verilerin bütünüdür. Bilgisayara USB bellek, ram bellek, Mp4 Player, akıllı telefon, ekran kartı, yazıcı vb. her şey bağlantı kablosu ya da verici yuvasıyla bağlanabilir. Bağlanırken en sık karşılaşılan sorunlar arasında donanım bulunamadı, aygıt hatası gibi durumlar sayılabilmektedir.

Donanım Hataları Nasıl Giderilir?

Öncelikli olarak bağlantı sorunu yaşadığınız aracın şarj edin, eğer şarjı varsa donanımı nasıl yükleyecekseniz ona göre bir yol belirleyin. Örneğin, telefonunuzda bulunan bir videoyu ya da fotoğrafı bilgisayarınıza göndermek isterseniz USB kablosu ya da Bluetooth bağlantısı gibi seçenekleriniz bulunur. Bunları yapabilmek için bilgisayarın ayarlar bölümünde bulunan aygıt ya da donanım ekle butonları kullanılır. Eğer aygıt yüklemesi yaparken şarj ve bağlantı kontrollerinin olumlu olmasına rağmen sorun yaşadıysanız, aygıtınızın bilgisayarla olan tüm bağlantısını kesin ve yeniden yükleyin. Kurulumunuzu da yaptıktan sonra bağlantı yapmayı deneyin. Eğer yine aynı hata varsa, bu kez bilgisayar ve donanım aygıtının yazılımlarının güncel olup olmadığını kontrol edin. Eğer gerekli güncellemeleri yaptıysanız, mutlaka bilgisayar ve aygıtın resetlenmesine müsaade edin ve güç düğmelerine basarak kapatın. Elektriklerini kesin ya da pillerini çıkarın. 1-2 dakika içerisinde yeniden açtığınız bilgisayar ve aygıtınız arasındaki bağlantının sıfırlandığını ve yeniden yüklenmesi gerektiğini göreceksiniz. Her şeye rağmen sorun çözülemiyorsa, teknik destek almanız gerekmektedir.