Bitcoin ile Gayrimenkul Satın Alınabilir mi?

Paylaş!

Bitcoin üzerinden ev satın alma ve satışların yapılması gibi işlemler dünyanın pek çok ülkesi üzerinde yapılmıştır. Özellikle de Texas üzerinde bir evin satılması bu konuda öncü iken bunun çeşitli ülkelerde de örneği bulunmaktadır. Özellikle de Bitcoin üzerinden mülk satın alabilme olanağında pek çok girişimlerin yükselmesi ve halen daha Bitcoin sisteminin gelecek vaat etmesi gibi durumlar ev satışlarında önemli bir gündemi de beraberinde barındırmaktadır.

Bitcoin ile Dünyada Nerelerde Ev Satın Alındı?

Bunun önemli örneklerinden bir tanesi Miami Florida’da 1600 BTC değerinde yaklaşık 6 milyon dolar olan evini satarak önemli bir şekilde manşet olmuştur. Var olan bu satış emlakçıların kripto paralara olan merakını arttırmış ve satış kanallarında ödeme olanaklarının kısıtlılığını da ortadan kaldırmışlardır. Bu yüzden de Bitcoin ile satışların ilgi odağını arttırmak adına bir dizi işlem yapmışlardır.

Dubai UAE’de 33BTC ile 54 BTC gibi değerlerle ev satış işlemlerinden, New York’ta, Lake Thone California’da ve Endonezya gibi bölgelerde de yine ev satışlarının yapıldığı görülmektedir. California’da gerçekleştirilen ve 42 sitelik olan 1.4 dönümlük arazi ise 1,6 milyon dolar miktarı BTC ile 2,279 dolara satılarak önemli bir satış görülmektedir. Hatta günümüzde bazı ülkeler Bitcoin ile ada satarak gayrimenkul hususundaki boyutu ileriye çıkarmıştır.

Türkiye’de Bitcoin ile Ev Satın Almak

Bitcoin’e güvenmek isteyenler ve çeşitli dalgalanmalar konusunda bilinçli olanların gayrimenkullerini satabilme imkanı vardır. Fakat normalde Bitcoin kullanmanın ülkemizdeki yasal yaptırımların bilinerek işlemlerin yapılması önemlidir. Yine de satış ve ödeme olanakları noktasında iki tarafın anlaşmasına bağlı olarak ev satış işlemleri gerçekleştirilebilir. Yine de olayın ülkemizdeki yasal hususu ve boyutlarının mutlaka iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu sayede bitcoin ile gayrimenkul satın alınabilir mi? konusu da çözülebilir hale gelecektir.