Cimer Başvurusu Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Bireyler tarafından özellikle cimer hakkında pek çok soru kafa kurcalıyor. Pek çok kişi cimer hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ya da kendi sorunuyla ilgili yetkililer ulaşabilmek için bu yöntemi kullanmak istiyor. Sizler de bu konu hakkında cimer başvurusu nasıl yapılır? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Cimer Nedir?

Aslında kısaltma olan cimer’in açılımı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezidir. Tüm Türk vatandaşlarının Anayasal bir hakkı olan dilekçe ve başvuru hakkının sürece daha etkin bir şekilde dahil edilmesi için oluşturulmuştur. Cimer sistemi Cumhurbaşkanlığı bünyesi içerisinde meydana getirilen bir kurumdur. Vatandaşlar bu birime kamu kurumları ya da kuruluşları ile oluşan tüm sorunları için müracaat edebilirler. Burada en temel amaç kişilerin eski sisteme göre çok daha kısa ve pratik olarak ulaşabilmeleridir.

Nasıl Başvuru Yapılacak?

Cimer için dilekçe yollamak aslında çok kolaydır. Bunun için de iki çeşit seçenek önümüze sunuluyor. İlk olarak arama motoruna cimer yazarak siteye ulaşın. Daha sonra da orada yer alan formu eksiksiz bir şekilde doldurarak telefonunuza gelecek olan onay kodu ile birlikte işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir de yine aynı sayfada yer alan e-devlet sistemi üzerinden de başvurunuzu yapabilirsiniz. E-devlet butonuna bastıktan sonra karşınıza gelen formu doldurun ardından da gerekli sayfa açılmış olacaktır. Talep ya da sorununuzu belirtip bu taleplerin hangi bakanlığa ulaşması isteniyorsa o seçilir. Böylece işlem bitmiş olur.

Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gerçekten hızlı bir sonuç elde edilmek isteniyorsa, kesinlikle istek ya da sorun her daim çok net bir şekilde ifade edilmelidir. Bir de formda 1500 karakterlik bir dilekçe yazılabildiği için, asıl konudan sapmadan öz bir şekilde konu karşıya iletilmelidir.