Facebook Messenger Uygulamasına Yeni Tasarım

Paylaş!

Facebook Messenger uygulamasına yeni tasarım. Facebook uzun zamandır mobil uygulamaları üzerinde değişiklik ve güncelleme yapmakla meşgul. Whatsapp, instagram, facebook ve facebook massenger gibi bir çok mobil uygulamaya sahip olan şirket özellikle instagram üzerinde son aylarda köklü değişikliklere gitti. IGTV, direct gibi instagramla entegre çalışan bir çok uygulama üreten şirket şimdi ise facebook massenger uygulamasında detaylı bir güncelleme yayınlamaya hazırlanıyor. Uygulama üzerinde bazı bölgelerde yayınlanmış bir takım değişiklikler olsa da şuan uygulama bütünüyle güncellenerek herkese kullanıma sunulacak gibi görünüyor.

Minimalist Tasarım Akımı

Dünyayı bir süredir etkisi altına alan minimalist tasarım dalgasına uygulamalarda ayak uydurmaya başlıyor. Facebook instagram ile başlattığı bu akıma şimdide massenger ile devam edecek gibi görünüyor. Özellikle instagramın DM uygulaması olan direct ile yüksek benzerlik gösteren yeni tasarım sadelik ile şıklığı birleştiren, yumuşak hatları ile insanın gözünü okşayan bir tasarımı var gibi görünüyor. Daha önce facebook tarafından mobil telefonlarda hem facebook, hem mesaj gibi bir çok özelliği barındıracak ve her şeyi yapabilecek şekilde tasarlanmış olan messenger uygulaması şimdi ise sadeleştirilerek gereksiz butonlarından ve özelliklerinden arındırılıyor. Firma artık daha sade ve daha anlaşılır bir messenger ile karşımıza çıkacağını son konferansında da belirtmişti. Uygulamanın görselleri incelendiğinde de gerçekten çok daha sade ve yuvarlak hatlar ile yumuşatılmış bir uygulama hazırlandığı görülebiliyor. Yine diğer uygulamalarında olduğu gibi facebook bu uygulamasında da beyaz tonları sadeliğin bir mesajı olarak kullanmış gibi görünüyor.

Tasarımı Beğenen Kadar Beğenmeyen de Mevcut

Tasarımlara tabi ki ilgi gösteren kadar beğenmeyip eleştirenlerde karşımıza çıkıyor. Facebook son tasarımı olan messenger ile buton ve özelliklerde yaptığı sadeliği tasarıma da yansıtmış durumda. Uygulama neredeyse bütünüyle beyaz olunca özellikle gece mobil cihaz kullananlar bu durumdan pek hoşlanmadı ve aşırı beyaz kullanımının gece kullanımda sorun yaşatabileceğini gösteren tweetler attı. Bu durumda tabi ki tasarımcılar da sosyal medyada malzeme olmaktan kurtulamadı gibi görülüyor. Facebook bu durumda tasarıma nasıl edecek ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Uygulama kullanıma açılana kadar ki gelişmeler konusunda takipteyiz.