Facebook’a Türkiye İnceleme Başlattı

Paylaş!

Facebook’a Türkiye İnceleme Başlattı. Sosyal medya araçları arasında en fazla tercih edilen olan facebook’un son zamanlarda başı bir hayli dertli. Çünkü geçtiğimiz günlerde çıkan haberlere göre hackerler facebook ağının bir açığını bularak sisteme sızdır. Siteme sızan hackerler iddialara göre 30 milyon kullanıcının gizli bilgilerine eriştiler. Bu iddialar gündemdeki yerini korurken facebbok’a karşı bir hamle de Türkiye’den geldi. Türk yetkilileri veri güvenliklerinin ihlal edildiğini düşündüğü için facebbok’a inceleme başlattı.

Faruk Bilir’den Açıklamalar

Kişisel verileri koruma kurumu başkanı Faruk Bilir konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Faruk Bilir açıklamalarında facebook hakkında Türk kullanıcıların verilerinin korunması için yeterli çabanın gösterilip gösterilmediğinin araştırılması için facebook’a inceleme başlattıklarını açıkladı. Faruk Bilir açıklamalarında daha önce başlatılan incelemenin kapsamının arttırıldığını ve araştırmaların devam ettiğini söyledi. Kişisel verileri koruma kurumu başkanı Faruk Bilir ayrıca eğer araştırmaların sonucunda Türk kullanıcıların gizli verilerinin yeterli seviyede korunmadığı konusunda bir bulgu elde ederlerse facebook’a karşı çeşitli yaptırımlar uygulatacaklarını da açıklamalarına ekledi.

Yaptırım Uygulatacağız

Faruk Bilir açıklamalarında Türk kullanıcıların verilerinin siber ortamda uluslararası standartlara uygun olarak korunması gerekir. Eğer bu korunma sağlanmıyorsa Türk kullanıcıların gizli bilgileri kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Özellikle son dönemde facebook hakkında ortaya atılan iddialardan sonra inceleme ekibimizin çalışma alanını ve yetkilerini genişleterek detaylı bir inceleme yapmalarını istedik. Bu incelemenin sonucunda iddiaların doğru olduğunu gösterecek bir delil elde edilirse facebook’a dava açacağız. Ayrıca sosyal medya aracına çeşitli yaptırımlar uygulatarak Türkiye’ye erişime kapatacağız. Böylece facebook ciddi sayıda kullanıcısını kayıp edecek. Bu açıklamalarda bulunan Faruk Bilir son olarak konuyu sonuçlandırmadan peşini bırakmayacaklarını açıkladı.

Facebook’a Neler Oluyor

Facebook son zamanların en çok tartışılan sosyal medya araçlarından bir tanesi. Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan bu sosyal medya aracının bu günlerde başı hackerler ile dertte. Ortaya atılan iddialara göre hackerler sisteme sızdı. Sistemi ele geçiren kötü niyetli kişiler çok sayıda kullanıcının gizli bilgilerini ele geçirerek dolandırıcılık faliyetlerine girişti. Facebook kurucuları şimdilerde bu iddiaları çürütmek ve sisteme giren hackerleri etkisiz hale getirebilmek için çalışıyor.