Fortnite Apple’da Olacak Mı?

Paylaş!

Fortnite, Epic Games şirketinin en ünlü oyunlarından biri. PUBG, VALORANT gibi battle royal oyunu ve dünya üzerinde oyuncu sayısı oldukça fazla. Fakat dilindiği üzere geçtiğimiz günlerde ödeme sistemindeki güncellemeler yüzünden Fortnite App Store üzerinden kaldırılmıştı. Yani İPhone, Ipad kullanıcıları artık telefonlarına, tabletlerine bu oyunu indiremiyorlardı. Bunun üstüne Epic Games Fortnite reklamı yayınladı ve Apple’a 1984 yılından bir mesaj gönderdi. Peki, tüm bu gelişmeler sonucunda fortnite apple’da olacak mı?

Kaldırma Nedeni Neydi?

Öncelikle Epic Games ve Apple arasında olan bu büyük çekişmeyi hatırlayalım. Epic Games V-Bucks konusundaki ödeme politikasının değişmesini istedi, yani Apple’ın bu kadar kar etmesini istemedi. V-Bucks satımlarının direk oyun içinden yapılmasını istedi. Fakat Apple bu yeni ödeme sistemi fikrine sıcak bakmadı ve mağazası ile oyun arasındaki bağı kopardı. Epic Games bu sayede oyunculara da %20 kar etme fırsatı sunuyordu, yaklaşık 1 dolar fark oluyor. Fakat Apple bu duruma oldukça sert tepki gösterdi.

Fortnite
Fortnite

Reklamda Ne Anlatılıyor?

Epic Games’in yayınladığı reklam oldukça fazla ses getirdi ve hala akıllarda soru işareti olarak kalmaya devam eden fortnite Apple’da olacak mı? Sorusuna hayır demeye neden oluyor. Apple 1984 yılında MAcintosh bilgisayarı için George Orwell’in 1984 romanından esinlenerek bir reklam yayınlamıştı. Reklamda elinde çekiçle koşan kişi Apple, başlattığı isyan ise Apple’ın devrimleri olarak geçiyor ve Epic Games oyununda bu reklamı, kendini Apple yerine koyarak Fortnite animasyonları ile gösterdi. Yani anlatmak istediği, isyan çıkan ve sistemi yıkan Epic Games ve yıkılan Apple.

Kesin Bir Açıklama Yok

Şuna için her iki taraftan da bir açıklama gelmedi, ancak taraflar birbirlerine oldukça sert çıktıkları için geri dönüşleri zor olur gibi görünüyor. Apple bu yeni sistemi kabul etmeli veya Epic Games eski düzene geri dönmeli ki Fortnite Apple’a geri gelsin.

Epic Games’in Planı

Görüldüğü üzere Epic Games bu olayı önceden planlamış.

Bu plana göre;

  • Reklam daha fazla tepkiye neden olacaktı
  • Apple mağazadan uygulamanın çıkartılması ardından birkaç saat içinde yasal başvuruda bulunacaktı
  • Epic Games tüm bunların ardından oyuncularını Apple üzerine püskürtecekti

Tüm bu gelişmelerde bir bir gerçekleşti. İşte bu yüzden aralarının düzelmeyeceği düşünülüyor.