Geleceğin Meslekleri Şimdiden Verilmeli

Paylaş!

Geleceğin Meslekleri Şimdiden Verilmeli. Zamanımız artık tam bir teknoloji çağı olarak ilerlemekte ve bu konuda her geçen gün farklı özellikler ön plana çıkmaktadır. Geleceğin önemli meslekleri arasında olan bilgisayar yazılım programlarının erken yaşlardan çocuklara öğretilmesinin doğru olduğu belirtilmektedir. Gelişmek ve kalkınmış ülkeler seviyesine ulaşabilmenin en temel taşlarından birisi de teknolojik gelişmenin kaydedilmesidir. Bu açıdan dolayı gelişmenin yegane temelinin erken yaşlarda ders olarak okutulmasının gerekliliği uzman kişiler tarafından belirtilmektedir.

Bu Konuda Araştırmalar Yapıldı

Geçtiğimiz günlerde bilgisayar bilimleri haftasında bilgisayar öğretmelerine bir anket sunuldu ve ülkemizdeki teknolojiye dair bazı noktaların belirlenmesi sağlanmaya çalışılmıştır . Öğretmenler ilkokul çağlarında öğrencilerin kodlama öğrenmesi durumunu desteklemekte ve bu eğitimin erilmesi konusunda adımlar atılması gerektiğini bildirmektedir. Ayrıca bu dönemlerde öğrenilen kodlama ile çocukların gelişimlerine de katkı sağlandığı ve gelişimlerini olumlu yönde etkiledikleri belirtilmektedir. Bu dönemde uygun eğitimi alan çocukların analitik zekalarının geliştiğini ve problem çözme yeteneklerinin oldukça geliştiği öğretmenler tarafından bildirilmektedir.

Ancak Öğretmenler Bir Konudan Rahatsız

Ancak yapılan anket sonuçlarından edinilen bilgilere göre öğretmenler bu kadar yararlı bir alanın yeterli kadar ilgi odağı olmadığı belirtilmektedir. Eğitim müfredatına mutlaka alınması gerekli olduğu ve ilkokul dönemlerinde gerekirse ders olarak çocuklara bu eğitimin verilmesi gerektiği hususunda ortak düşüncededirler. Ancak bu durumda piyasada yeterli seviyede ücretsiz kaynak bulunmamaktadır. Teknoloji devlerinden bazı kuruluşlar ücretsiz olarak kodlama etkinlikleri düzenleyerek alışkanlık kazanmalarını sağlamaktadır.

Bunun yanında kişilerin sosyal platformlarda gelişme kaydedebilmeleri için code.org gibi büyük kuruluşlar kodlama alanında ilerleme kaydetmek isteyen kişilere uygun zemin hazırlamaktadır. Code.org platformu aynı zamanda büyük kuruluşlar tarafından desteklenmekte ve gerekli yatırımların yapılması sağlanmaktadır. Ancak anket sonucunda öğretmenlerin bu konuya devletin ayrıca bir yoğunluk göstermesi gerektiğini ve bu kadar önemli noktanın üzerinde durulması gerektiği belirtilmektedir.

Ülkenin muhasır medeniyetler seviyesine yükselebilmesi için teknolojik gelişmenin mutlaka desteklenmesi gerektiği belirtilmelidir. Bu konuda gerekli mercilerin kodlama işlemini eğitim programına alması ve ders olarak okullarda okutulması için adımların atılması gereklidir. Bu konuda platformların uygun zeminin hazırlanması şarttır.