Gizemli Radyo Sinyalleri Tespit Edildi

Paylaş!

Gizemli Radyo Sinyalleri Tespit Edildi. Astronomlar, dünyaya geçtiğimiz günlerde ulaşan ve daha öncesinde sadece bir kere benzerini gördükleri gizemli radyo sinyallerini tespit ettiler. Galaksinin çok ötesinden geldiği tahmin edilen bu sinyaller için farklı teoriler öne sürüldü. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen ve dünyanın yaklaşık 1.5 milyar ışık yılı uzağında olduğu tahmin edilen radyo sinyalleri, astronomlar tarafından tespit edildi.

Dünyanın bulunduğu Samanyolu galaksisinden oldukça uzakta olan bir galaksiden geldiği tespit edilen radyo sinyallerine ilişkin, astronomlar daha öncesinde sadece bir defa böyle bir şey ile karşılaştıklarını belirttiler. Bu kadar büyük bir enerjinin yalnızca çok gelişmiş bir uzay teknolojisinin ürünü olduğunu öne süren astronomlar, bu tespiti yaptıktan sonra bir hayli heyecanlandılar.

Dünyanın bulunduğu galaksinin çok uzağında yer alan bir radyo sinyalini gönderebilmeyi başaran teknoloji, şuan bizim bildiğimiz teknolojilerin hiç birinde yer almıyor. Bu durum da gelişmiş ırk fenomeninin ortaya bir kez daha çıkmasına neden oluyor.

Radyo Sinyalleri Teorileri

Dünyaya ulaşmış olan bu radyo sinyalleri, nadiren ve çok kısa süreli olarak görülmeleri sebebi ile araştırılamıyor olsa da bilim dünyası birçok farklı teoriye sahip. Bir kısım bilim insanı bu radyo sinyallerinin dünya dışı yaşama işaret ettiğini savunurken, bir kısım bilim insanı ise yoğun bir süpernova yıldızından kalan kalıntıların bu sinyali gönderdiğini iddia ediyor.

Bazı astronomlar olağanüstü düşük frekansta seyir eden bu radyo sinyallerinin iletişim amacı gütmediğini ileri sürdüler. Devasa bir uzay aracına itiş gücü veren kaynaktan çıkmış bir enerjinin sonucu olarak dünyaya iletildiği konusunda fikir yürüten astronomların yanı sıra bu konuda pek çok farklı teori mevcut. Harvard Üniversitesi’nde bu konuya ilişkin olarak çalışmalarını yürüten astrofizikçiler, radyo sinyallerinin kaynağına yönelik bir belirleme yapmalarının imkansız olduğunu söylediler.

Teknolojik alt yapı bakımından çok daha fazla bilginin elde edilebileceği konusunda hem fikir olan astrofizikçiler, sinyallerin hızlı bir şekilde kaybolmalarından ötürü detaylı inceleme yapamadıkları konusunda bilgi verdiler. Bilim dünyasında heyecan faktörünün ön plana çıkmasına neden olan radyo sinyalleri, bir sürü çözülemeyen gizem olayları içerisinde yer aldı.