Google Balinaları Takibe Aldı

Paylaş!

Google Balinaları Takibe Aldı. Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin kısaltılmışı olan NOAA ile Google ortak bir çalışma yürütüyor. Bu ortak çalışma ile okyanus dinlendi ve elde edilen sesler ile balinaların bulundukları yerleri tespit edebilecek ayrıca balinaların göçlerini inceleyebilecek yapay bir zeka geliştirdi.

Çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile büyüklüklerini tescillemeye çalışan şirketler yatırımcıyı çekmek için bu tarz çalışmalar yapıyor. Şirketler kullanıcıların taktirini kazanıp tercih edilen olamak için sadece kaliteli ve iyi ürünleri piyasaya sürmekle yetinmiyor.

Yapay Zeka İle Sosyal Sorumluluk Projeleri Düzenliyor

Google dünyanın en büyük şirketlerinden biridir. Güçlü ve başarılı bir şirket olan Google, “AI for Social Good” adlı programı ile sahibi olduğu ve son dönemlerde yaygınlaşan yapay zeka teknolojilerini, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kullanarak bir ilke imza atıyor.

İklim değişikleri ile ortaya çıkan küresel ısınmanın, insanlık üzerinde nasıl bir etki göstereceği ve zararları bilimsel çalışmalar ya da incelemelerle belirlense de ilerleyen yıllarda daha net olarak ortaya çıkacaktır. Fakat milyarlarca bitki, hayvan ve canlı türüne ev sahipliği yapan okyanuslar gibi karmaşık habitatların küresel ısınma ve iklim değişikliğinden ne derecede etkileneceği sadece tahmin edebiliyor. Bilinen bir diğer gerçek ise dünyanın en büyük canlı türlerinden olan balinaların soyu tükenmekte olan nadir canlılar arasında bulunuyor olmasıdır.

Bu canlıların neslini tükenmekten kurtarmak için nerede oldukları, göç takvimleri, yaşam döngüleri ve göç güzergahları hakkında bilgi edinmek gerekiyor. Böylece nesli tükenmekte olan balinalar daha iyi koruma altına alınabilecektir.

Google ile “AI for Social Good” sayfası işbirliği ile nesli tükenmekte olan balinaların nerede oldukları bilinmektedir. Ayrıca Google, yapay zeka teknolojisi ve makine öğrenimi ile Pasifik Okyanusu’nda bulunan balinaların sayılarını, yerlerini ve göçlerini takip edip izlemek için kullanmaya başladı.

Vahşi Yaşam Koruması Projesi

Sosyal sorumluluk projesi için oluşturulan “Vahşi yaşam koruması” adlı proje de balinaların sesleri yapay zekaya öğretildi. Bunun için Google, Pasifik Okyanusu’nda yaşayan balinaların seslerini hidrofonlar ile kaydetti. Google elde ettiği 100 bin saatlik bu balina ses kayıtlarını makine öğrenimi ile yapay zekaya öğretti. Bu vesileyle yapay zeka, hidrofonlardan gelen seslerin soyu tükenmekte olan balinalara ait olup olmadığını anlayabilmesi sağlandı. Yapay zeka da bu seslerin balinalara ait olduğunu % 90’a varan bir başarı oranı ile teyit etti.

Hata Payı Az Denemez

Yapay zekanın gelen seslerin balinalara ait olduğunu % 90 teyit etmesi % 10’luk bir hata payı veriyor. Bu hata payının az olduğu söylenemez fakat gelişen teknoloji ve makine öğrenimi zaman içinde bu hata payını en az seviyeye indirecektir. Bu seslerin araştırma görevlilerinin yerine yapay zeka tarafından analiz edilmesi ve incelenmesi doğayı, canlıları korumaya çalışan öğretim görevlilerine ciddi bir iş gücü ve zaman tasarrufu sağlayacaktır. Yapay zeka, dinlediği bu seslerin özelliklerini ve şiddetini spektrogram sistemi sayesinde araştırmacılara da aktarabiliyor.