Excel’de Grafik Nasıl Oluşturulur?

Paylaş!

Microsoft firmasının üretimini gerçekleştirdiği ve bilgisayar ile sürekli bir ilişki halinde olan kişilerin sıklıkla kullandığı Office uygulamalarından bir tanesi olan Excel, tablo çıkarmak ve verileri depolamak için en ideal uygulamalar içerisinde yer alır. Excel programı dâhilinde yapılacak olan birçok işlem mümkün olurken Excel’de grafik nasıl oluşturulur? Sorusunun cevabı ise uygulama dâhilindeki bir kaç işlemi yapmaktan geçer.

Excel Kullanımı

Microsoft Office uygulamaları dâhilinde yer alan Excel’in kullanımı için öncelikle bilgisayarda ya da cep telefonunda bu uygulamanın yüklü olması gerekir. Office üzerinden paket halinde ya da tek tek indirilerek elde edilebilecek olan bu uygulama kapsamında kullanım sağlayabilmek için menüsü kısmında yer alan etmenlerin ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Kısa bir araştırma yapılarak ya da deneyerek Excel menülerinden fayda sağlayabilmek mümkün olur.

Excel Grafik Oluşturma

Excel uygulaması dâhilinde grafik oluşturmak isteyen bir kişi için menü kısmından Grafikler, Çubuk, Pasta Dilimleri ve Dağıtım Grafikleri adımlarını izleyerek konuya uygun olan grafiğin kullanımı söz konusu olmaktadır. Excel üzerinden grafik oluşturmak için gerekli olan adımları takip ederek kısa sürede grafik oluşturulması yapılabilir. Grafiğin içerisine yazılacak ya da konulacak olan her hangi bir metin ya da simge de Excel uygulaması dâhilinde yapılabilmektedir.

Excel Grafik Ekseni

Grafiklerde yer alan eksenin düzenlenebilmesi için oluşturulan grafiğin kenarına fare ile dokunarak grafiğin büyüklüğünü ayarlamak mümkün olur. Eksen düzenlemesinde kullanıcının karşısına eksen biçimlendirme, sayı, dolgu, çizgi rengi, çizgi stili, gölge, kenarlar parlatma, 3-B biçimi, hizalama gibi etmenler çıkmaktadır. Bu etmenlerde çeşitli ayarlamalar yapılarak Excel uygulaması üzerinde yer alan grafiğin ekseninde düzenlemeler yapılabilir. Excel uygulaması grafik oluşturmak için pek çok çeşidi içerisinde barındırır.