Google Ces 2019’da Tanıtımlara Doymuyor

Paylaş!

Las Vegas’ta düzenlenen CES 2019’da yeni yeni teknolojik ürünler ve geliştirilmiş özellikle gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Tüketici Elektroniği Fuarı olan CES 2019’da geliştirdiği ürünlerin tanıtımınlarını yapan lider firmalar yer alıyor. Google’da CES 2019’da tanıtımlara doyamayan bir şirket oldu. Google daha önce tanıttığı, sesli yardımcı asistan için cihazlar geliştirdi. Sesli asistan kullanıcılarını sevindiren bu cihazları ve yeni bir kaç özelliği CES 2019’da duyurdu.

CES 2019, Las Vegas’ta tüm hızıyla devam ediyor. CES 2019, 8 Ocak’tan bu yana bir çok teknolojik başarının duyurulduğu bir etkinliktir. Fuarda bugüne kadar Google’ın yapay zekalı asistanı yani sesli yardımcısı hakkındaki bütün gelecek planları ortaya koyuldu. Yapılan ve yapılacak olan bir çok ürün ve özelliklerinin duyuruları yapıldı.

Sesli Asistan Çalışmaları

Google, birlikte çalıştığı birkaç şirketle yeni bir özelliğe adım attı. Asistan sistemi yani sesli yardımcısı için duyurduğu bu yeni cihazlar tam anlamıyla bir teknoloji harikası. Bu cihazın özelliği sayesinde Google Asistan kullanıcılarına büyük kolaylık tanınmaktadır. Akıllı telefonları yanında değilse bile başka cihazlar ile komut verebilecekler.

Amazon ile sesli yardımcı konusunda ciddi bir rekabet içinde olan Google’un bu hamlelerine bakıldığında Asistan cihazını geniş bir pazara yaymayı planlıyor gibi görünüyor.

Sesli Asistana Özel Cihaz ve Yenilikler

Geliştirilen “Asistant Connect” özelliği sayesinde firmalar, yapay zekanın bazı özelliklerini de cihazlarına dahil edebilecek. Böylece Google ile beraber ürün geliştiren şirketler,ç, Google Home ile entegre cihazlar üretebilecek. Bununla birlikte Google’ın bulut servisi ile bağlantı kurabilecek. Geliştirilecek olan bu ürünlere, Google Home’un olmadığı yerlerde trafik ve hava durumu gibi bilgiler verebilecek. Geliştirilen bu ürünler Amazon’un Echo ismini verdiği duvar saatiyle benzer bir mantıkta çalışacak.

Google, çalışmalarını Samsung ve Sonos ile yürüterek, sesli yardımcının evden de kontrol edebildiği cihaz sayılarını arttırmayı planlıyor. Google, Sonos’dan Wi-Fi bağlantılı hoparlörlerinden çalan müziği kontrol edebilme özelliğini alırken, Samsung’dan ise akıllı televizyonların açılıp kapanması, ses ve kanal değişimleri gibi özellikleri alıyor.

Google ile beraber ürün geliştiren Anker ve JBL şirketleri de sesli yardımcıya araç içerisindeyken erişebilmek için üretrikleri cihazları tanıttılar. Bu cihazlar sayesinde, akıllı sistem kullanılmayan eski model arabalardan da sesli asistan kullanabilecektir.

Google, Sesli Asistan Pazarında Ses Getirecek

Google’nin Amazon şirketi ile olan rekabeti iyice kızıştıracak olan bu cihaz ve özellikler hala gelişmekte olan sesli asistan piyasasında Google’ı açık ara farkla ön plana çıkarabilir. Google’ın ürettiği bu ürünleri tüketicilere cazip fırsatlarla sunması halinde, sesli asistan piyasasında ağırlığı hissedilecektir.