Foxconn’un Kararı Düşük iPhone Satışları Yüzünden Aşağı Çekildi

Paylaş!

Apple ürünlerinin düşük satış adetlerinden etkilenen Foxconn, Aralık ayı resmi raporlarında ciddi bir düşüş yaşandığını belirtti. Bu hafta içerisinde gelen raporlarda Foxconn her ne kadar iPhone satışlarından ciddi bir oranda etkilenmediğini söylemiş olsa da, firmanın kendisi bugün itibari ile Aralık ayı raporunu yayınlayarak ciddi anlamda bir kar düşüşü yaşadığını belirtti.

On sıralı aylık büyüme hedefinin ardından Foxconn, bugün 2018 yılının Aralık ayına ait olan aylık karının %8.3 oranında düşüş gösterdiğini söyledi. Firmanın verilerine bakıldığı zaman bu düşüşün genel nedeninin tüketici kategorisinde yer alan ürünlerden kaynaklı olduğu görülüyor. Kaliforniya menşeili teknoloji devi firma, yayınlamış olduğu bu rapor ile beraber kendi tezini çürütmüş oldu.

Daha öncesinde iPhone satışlarından büyük oranlarda etkilenmediğini ısrarla söyleyen şirket, 2018 Aralık raporunda açık ara bu satışlardan etkilendiğine dair bir belgeyi yayınladı. Dünya genelindeki iPhone satışlarının durağan hali, Foxconn’u da etkiledi.

iPhone Üretimine Azaltma

Kaliforniyalı teknoloji devi firma, geçtiğimiz Kasım ayında düşük talep sebebi ile iPhone üretiminde azaltma yapacaklarını belirtmişti. Foxconn firmasının iPhone gelirlerinden en büyük payı üretme durumu göz önüne alındığında, Aralık ayındaki gelirlerin düşük gelmiş olması oldukça normal karşılanabilir. İleriye dönük gelişmelere de bakılırsa Foxconn sadece iPhone’dan değil, diğer ürünlerinden de darbe yemeye hazırlanıyor.

iPhone üretimine ilişkin azaltma işlemleri geçtiğimiz hafta duyurulmuştu. Bu durum karşısında elinden bir şey gelmeyen Apple firması, bir kötü haberle daha teknoloji sektörünün karşısına çıktı. Çin ve Almanya’daki satış yasaklarının maliyetini atlatmak için Pegatron üretimlerini arttırma yoluna gitmeyi düşünen firma, yeni yıla adeta kötü bir başlangıç yaptı.

Foxconn’un iPhone satışlarından elde etmiş olduğu kar düzeyinin Aralık 2018 raporu ile %8.3’lük bir azalma yaşamasına neden olan satış düşüklüğü, Çin ve Almanya gibi dev ülkelerdeki satış yasaklarından da kaynaklanıyor. Hal böyle olunca hem Apple firması, hem de Foxconn bu durumdan ciddi bir şekilde etkileniyorlar. İlerleyen dönemlerde iPhone satışlarının yanı sıra diğer ürünlerde de ciddi bir azalma yaşaması bekleniyor.