Android TV 10 Milyon Aboneye Ulaştı

Paylaş!

Android TV 10 Milyon Aboneye Ulaştı. İnternet ve teknoloji devi Google firması, Google TV’den sonra hayata geçirmiş olduğu Android TV’nin küresel ölçekte 10 milyon abone sayısına ulaşmasını istatistiksel veriler ile paylaştı. Google firmasının rakipleri ile verdiği savaş gün geçtikçe kızışıyor. Amazon, Apple ve Roku ile arasındaki rekabeti devam ettiren şirkete göre bir akıllı TV platformu olarak bilinen Android TV kullanıcılarının sayısı küresel boyutta 10 milyona ulaşmış durumda.

Tam teşekküllü bir işletim sistemi olan Android TV’de çeşitli uygulamaları indirebilme, Google destekli olan diğer servisleri kullanabilme durumu söz konusu. Chromecast ile aynı şey olmadığını her defasında belirten şirketin yaptığı atılımlar işe yaradı ve dünya genelinde 10 milyon kullanıcıya sahip olan dev bir platform haline geldi. Google firmasının Android TV için geliştirdiği pek çok özellik ile kullanıcıların ve potansiyel müşterilerin dikkati çekmeyi başarmış olması 2018 yılının son günlerinde bu platformu kullanan kişi sayısının 10 milyona ulaşmasına neden oldu.

Android TV Özellikleri

Google firmasının Android TV departmanında kıdemli yönetici olarak görev almakta olan Shalini Govil-Pai yaptığı açıklamada televizyonlar için üretilmiş olan işletim sisteminin küresel alanla kıyaslandığı zaman 100’den fazla ücretli TV operatörü tarafından kullanıldığını söyledi.

Android TV kullanıcılarının ise çok büyük bir çoğunluğunun Asya ve Avrupa kıtalarında oturmakta olduklarını belirten kıdemli yönetici, bu durumun da yakında değişebileceğini belirtti.

DirectTV’de bu tarz bir platformun kullanılabilmesi adına ABD içerisinde yeni bir hazırlığa giriştiklerini de açıklayan yöneticinin ilk cihazın başarısızlığa uğramasından sonra çok yol kat ettiklerini dile getirmesi dikkatleri çekti. 2014 senesinde ilk Android TV’nin başarısız olması, 2018 yılına gelindiğinde ise 10 milyon kişilik bir kullanıcı portföyüne sahip olması firmanın başarı adımlarını nasıl kat ettiğini gösteriyor.

Google Asistan’ın yüklü olduğu Android TV cihazlarında sesli komut özelliğini barındırması, kullanıcıların telefonlarındaki medya dosyalarını TV’ye aktarabilmelerine yardımcı olan Google Cast’in cihazda yer alıyor oluşu kullanıcıları cezbeden bir kaç özellik arasında. Roku’nun 22 milyon aktif kullanıcısına 10 milyon kullanıcı ile karşılık veren firmanın bu sayıyı arttırması bekleniyor.