Huawei’ye Temkinli Yaklaşım

Paylaş!

Huawei’ye Temkinli Yaklaşım.Avrupa Komisyonu önümüzdeki hafta toplanarak AB ülkelerini 5G ağlarındaki siber güvenlik risklerini gidermek için adımlar atacak. Fakat bu tavrı sonrasında konuyla ilgili şikayetleri ile ABD’nin Huawei ve ürünlerinin yasaklanması isteğini yanıtsız bırakmış olacak. Amerika Birleşik Devletleri, Huawei’yi saf dışı bırakmak için Avrupa ile işbirliği yaparak, ürünlerin Çin hükümeti tarafından casusluk amacıyla kullanılabileceğini öne sürmesi üzerine Huawei ise ithamları reddederek ABD hükümetine dava açtı.

Avrupa Dijital Şefi Andrus Ansip, AB ülkelerine ağ ve bilgi sistemlerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla NIF veya AB çatısı altında toplanılması gerektiğini söyleyecek. Bu çağrıya uyan ülkeler; siber güvenlik riskleri, internet hizmet erişimi ve 5G cihazlar üzerine olan çalışma ve yenilikleri birbirleriyle paylaşacak. Ancak komisyon, Huawei’nin yasaklanmasına dair bir çağrıda bulunmayacak. Bu sayede ülkeler hem 5G şebekelerinin güvenlik risklerini ortadan kaldırmış hem de uyum içinde kullanım sağlamış olacak.

5G’Nin Geleceği

İletişim ve birçok alanda 5G’nin gelecekteki en kârlı işlerden biri olarak görülmesi, 5G’nin ev ürünlerine kadar her şeyde kullanılacağını düşündürüyor.