İhtiyaca Göre Dizüstü Bilgisayar Nasıl Seçilir?

Paylaş!

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bilgisayarın ne amaçla kullanılacağı da önemli bir konudur. Birçok insan yapacağı işleri dolayısı ile satın almak isterken, birçoğu da oyun oynama amaçlı satın almaktadır. Her iki alana da uygun bilgisayar türleri mevcuttur. Burada kullanım amacına göre bilgisayar seçmekte fayda vardır. Doğru bilgisayar seçimi hem yapılacak işler açısından önemlidir. Peki, ihtiyaca göre dizüstü bilgisayar nasıl seçilir?

İhtiyaca Göre Bilgisayar Seçimi

İhtiyaca göre bilgisayar almak isterken şu kriterler göz önünde bulundurulabilir;

  • İşletim sistemi,
  • Ekran boyutu ve çözünürlüğü,
  • Donanım özellikleri.

İşletim Sistemine Göre Bilgisayar Seçimi

Bir bilgisayar almaya karar verirken, öncelikle ihtiyacımıza en uygun işletim sistemini tercih etmekte fayda olacaktır. Windows, MacOS, Linux olmak üzere işletim sistemleri mevcuttur. Günümüzde daha çok Windows ve MacOs tercih edilmektedir. Windows genel amaçlı ya da oyun amaçlı tercih edilirken, MacOS ise daha çok iş amaçlı tercih edilmektedir.

Windows işletim sistemleri birçok akıllı telefon ve oyun konsollarına bağlanabilmektedir. MacOS ise güvenlik amacı ile daha kısıtlı bir erişime sahiptir. Bu yüzden günümüzde daha çok Windows tercih edilmektedir. MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarlar daha çok Apple ürünleri ile etkileşim kurabilmektedirler.

Ekran Boyutu

Bilgisayar tercih edilirken, daha çok taşınabilir amaçlı mı yoksa evde kullanım amaçlı mı alındığı önemlidir. Bu konuda taşıma amaçlı kullanan kişiler daha küçük ekranlı taşınabilir bilgisayar tercihi yapabilirler. Ev ortamında kullanacaklar ise daha büyük ekranlı tercih edip, işlerini daha iyi yapabilirler. Oyun oynayan kişiler açısından da büyük ekran daha çok avantaj sunmaktadır.

Donanım

Bilgisayar alırken en önemli konulardan biri de donanımdır. Bir bilgisayarın performansı çok önemlidir. Yapılacak işler, oynanacak oyunlar için doğru donanıma sahip bilgisayar seçmekte fayda vardır. Bilgisayarın sahip olduğu işlemci, bellek, ana kart, ekran kartı, sabit disk bileşenleri ihtiyaca yönelik olarak doğru bir şekilde tercih edilmelidir.

Günümüzde bilgisayarlar hayatın içerisine girmesi ile birlikte birçok işleri kolayca yapmamıza da olanak sağlamaktadır.