İlk Gece Uçuşu 24 Haziran’da

Paylaş!

İlk Gece Uçuşu 24 Haziran’da. 24 Haziran 2019 tarihinde Falcon Heavy ilk gece uçuşunu gerçekleştiriyor. Uçuşun amacı 24 uyduyu yörüngeye yerleştirmektir. Bu nedenle uçuş gece saatlerinde oluyor.

SpaceX’in şimdiye kadar ki en büyük roketi olan Falcon Heavy, planlanan uçuç için gün sayıyor. Falcon Heavy roketi, 3 adet Falcon 9 adlı yardımcı motordan oluşuyor. Falcon Heavy roketinin 29 Haziran gecesi NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunan 39A pistinden kalkması planlanıyor.

İlk Ateşlenme Testi 19 Haziran

Roketin ilk test ateşlemesi 19 Haziran tarihinde gerçekleşti. Test sırasında roketin motorları çok kısa bir süre çalışıyor ve uçuş için hazır olup olmadığına bakılıyor. Falcon Heavy’nin sahibi olan Spacex şirketi yapılan ilk denemenin başarı ile tamamlandığını ve bildirilen tarihte uçuşun gerçekleşeceğini sosyal medya hesapları olan Twitter’dan duyuruyor.

Falcon Heavy roketinin yeni görevinin adı STP- 2 olduğu biliniyor. Bu görev sayesinde toplamda 24 adet uydu yerleştiriliyor. 24 Haziran tarihinde uçuş yapacak olan Falcon Heavy, hem üçüncü uçuşunu gerçekleştiriyor hem de ilk defa birden fazla uyduyu taşıma işini yapıyor.