İngiltere Sosyal Medyayı Yasaklayabilir

Paylaş!

İngiltere Sosyal Medyayı Yasaklayabilir. Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen sosyal medya hesapları yeni bir gündem oluşturmuş durumda. Hemen hemen her bireyin kullanmış olduğu sosyal medya hesapları kişiye zarar veren ve hatta intihara sürükleyen içerikler barındırır durumda.

İngiltere kişinin kendine zarar veren özellikler barındırması ve bu içeriklerin kaldırılmaması halinde sosyal medyayı yasaklayabileceğini duyurmuş durumda. İngiltere bu durumda şirketlerin üzerine düşeni yerine getirmesi gerektiğini savundu.

İngiltere sağlık bakanı olarak görev yapan Matt Hancock katıldığı bir programda önemli ve çarpıcı açıklamalarda bulundur. Sosyal medyada yer alan içerikler için şirketlerin yeterince hassas davranmadığına değinen bakan, bu durumda yapılması gereken yeni bir yasa çıkarmak olabileceğini aktardı. Yasa çıkartarak bazı şeylerin önüne geçebilir ve sosyal medyayı yasaklayabiliriz açıklamalarında bulundu.

Daha Önce Çağrıda Bulunmuştu

Sağlık Bakanı Matt Hancok daha önce şirketlere kişilerin kendilerine zarar verebilecekleri içeriklerin kaldırılması konusunda çağrıda bulunmuş ve bu konuya dikkat çekmişti. Bilindiği üzere 2017 yılında daha 14 yaşında olan Molly Russell adındaki bir çocuk izlemiş olduğu bir içerik sonucu intihar etmişti. Kızın ölümü sonucu büyük üzüntü yaşayan ailesi, kızının ölümü için sosyal medya hesabı “Instagramı” suçlamıştı.

Dünyanın en büyük ve en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Instagram kişiyi intihara sürükleyecek içeriklere sahip olduğu üzerinde duruluyor. Konunun uzmanları ise bu içerikler konusunda, içerikleri kaldıramadıkları fakat kişilere yardımcı olabilecek ve destek verebilecek gruplara yönlendirileceği bilgisini vermişti. Bu bilgiler doğrultusunda şirket teknoloji ve politikaları değerlendirilmeye alındığı bilgisi verildi.

Instagram ve diğer sosyal medya sahibi Facebook konuyla ilgili olarak son derece üzgün olduğunu belirterek, bu tür içeriklerin platformlarında yeri olmasını söyleyerek bazı açıklamalarda bulundu. Yardım vakfı ise son 1 hafta içinde en az 30 ailenin kendileri ile iletişime geçerek bu içeriklerin ve videoların çocuklarının intiharında önemli rol oynadıklarını dile getirdiklerini söyledi.

Yardım vakfı başkanı açıklamaları ve yaşanan olaylar neticesinde İngiltere de sosyal medyanın yasaklanması gündeme gelmiş durumda ve aileler bu konu için oldukça endişeli.