Mozilla ve Microsoft Mühendislerinin Twitter Kavgası

Paylaş!

Mozilla ve Microsoft Mühendislerinin Twitter Kavgası. Microsoft mühendislerinin, Mozilla ekibini Chromium projesine katılmaları için ikna etme çabaları başarısız oldu. Microsoft firması çok uzun yıllar direndikten sonra internet tarayıcıları savaşında teslim bayrağını sanal bakımdan çekmiş ve Google’ın üretimini yaptığı Chromium projesini benimseyeceğini açıklamıştı. Gelişmelere bakıldığı zaman Microsoft firmasının bu projeyi yaymak için elinden geleni yaptığı görülüyor.

Microsoft firmasının kod ekibindeki program yöneticisi olarak çalışmakta olan Kenneth Auchenberg, Twitter hesabı üzerinden yaptığı çağrı ile Mozilla ekibini de Chromium projesine katılmaya davet etti. Auchenberg, blog.mozilla.org sitesinden aldığı bir yazıyı Twitter hesabında paylaşarak, Mozilla firmasının gerçekten interneti önemsiyorsa Chromium projesine katılması gerektiğini yazdı. Yalnızca %5’lik bir dilim tarafından kullanılan paralel bir evreni yaratmaktansa, bu projeye katkı sağlamalarının gerekli olduğunu savunan program yöneticisi, web destekli olan kitleden büyük tepki gördü. Mozilla mühendislerinden de aynı tepkisi göre Auchenberg, Twitter’da adeta topa tutuldu.

Auchenberg’e Tepki

Microsoft firmasının kod üretiminden sorumlu olan bölümde program yöneticisi olarak görev almakta olan Auchenberg’in attığı tweete bir çok yorum geldi. Bu yorumlardan bir tanesi ise hem web destekçisi hem de Chromium’a kayıtlı olan bir kullanıcıdandı. Web sitelerinin çoklu uygulamalarının yok olmasını, internetin açık bir platformda olmayacağı şeklinde yorumlayan kullanıcıya Auchenberg’ten yanıt gecikmedi.

Yeni bir render sisteminin oluşturulması yerine piyasanın kabul ettiği açık kaynakların koduna daha fazla katkı sağlamanın verimli olacağını belirtti. Mozilla mühendislerinden bir tanesi de bu yorumlaşmaya katılarak, Microsoft’u kaçmakla suçladı. Eski Mozilla CTO’su olarak bilinen Andreas Gal, olaya dahil olmaktan kendini alamadı. Auchenberg’i ve iş verenini teknolojiden vazgeçmek ve başka insanları manipüle etmek gibi ithamlarla suçlayan Andreas Gal, kimsenin onlara ayak uydurmak zorunda olmadığının da altını çizdi.

Bu işin hiç de iyi bir yere gitmediğini de ayrı bir tweet olarak paylaşan Gal ve Microsoft mühendisi arasında Twitter atışması yaşandı. Mozilla mühendisinin verdiği cevaptan sonra her hangi bir yanıt vermeyen Auchenberg, ilk etapta Mozilla’yı projeye destek olmadığı için suçlayarak fitili ateşlemiş oldu.