iOS 11 Otomatik Parlaklık Ayarı Nasıl Kapatılır?

Paylaş!

Ekran parlaklık oranını otomatik ayarda kullanmak pil gücünü bitirmeme de yardımcı oluyor. Parlaklığı kendi istediği şekilde ayarlamak isteyen şahısların her daim kapalı tutmuş olduğu özellik iOS 11 ile birlikte cihazlarda otomatik olarak “açık” konuma konuldu. Kapatma tuş bölümüyse eski yerinde bulunmuyor. Eğer otomatik parlaklık ayar bölümlerini açık tutmuyorsanız iOS 11 güncelleme işlemlerinden sonra ekranın kendi kendine parlaklık oranının değiştiğini gözlemlemiş olacaksınız. Peki ios 11 otomatik parlaklık ayarı nasıl kapatılır?

Ekran Parlaklık Hangi Alanda Yer Alıyor?

Ayarlar – Ekran ve parlaklık bölümünde yer alan ekran parlaklık bölümü artık bu bölümde yer almıyor. Bu adımları izleyip ekran parlaklık alanına gelmek isteyen kullanıcılar genel olarak bir şaşkınlıkla karşılaşıyorlar. Çünkü yeni güncellemede bu özellik bu ortamda yer almıyor. Erişebilirlik bölümü altında ekran parlaklık ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Otomatik Olarak Parlaklık Ayarları Nasıl Yapılır?

Ayarlar bölümünden Genel sekmesine gelip “Erişebilirlik” bölümüne giriş yaptıktan sonra ekran kolaylıkları başlığı altında otomatik parlaklık bölümüne erişim sağlayabilirsiniz. Dilerseniz otomatik ekran parlaklığını bu bölümden kapata bilirsiniz veya açabilirsiniz.

Yeni Açılan Alanda Başka Hangi Özellikler Bulunuyor?

Bu bölümde başka ekran özelliklerine de erişim sağlayabilirsiniz. Ekran renkleri gibi ayrı bilgilere de bu bölümden işlem yapabilirsiniz. Apple mühendislerinin genel olarak el altında bulunan ve sık kullanılan bu özelliği neden bu kadar kapalı alana taşıdıkları da ayrı bir soru. Genel olarak bu özellikler ekranı yukarıdan aşağıya indirdiğimizde otomatik olarak kaşımıza çıkıyordu. Ancak Apple mühendisleri bu özelliğin boşuna yer kapladığı kanaatine varmış olacak ki oldukça sık kullanan uygulamayı başka başlıklar altında gizlemeyi tercih etmiş.

Eğer iOS 11 sürümüne telefonunuzu güncelleme işlemi yapmadıysanız bu özellik sizin cihazınızda eski yerinde bulunmuş olacak. Bu özellikteki anlatılan işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirme işlemini yapamadıysanız İnternet ortamında videolu arama işlemi yaparak videoyu izledikten sonra adım adım işlemleri yerine getirebilirsiniz. Video olarak hızlı gidiyor ve net bir şey anlamadıysanız resimli anlatımlar ile sırası ile işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.