iPhone 7’de Sistem Dokunuşları Özelliğini Kapatma

Paylaş!

Günümüz teknolojisi artık oldukça gelişmiştir. Bununla birlikle Apple, yaşantımıza oldukça dokunuşları olmuştur. Iphone 6s ile hayatımıza 3D Touch girmiştir. 3D Touch, ekrana ne kadar bastırıldığını anlayan bir teknolojidir. 3D Touch teknolojisi oldukça basit bir şekilde çalışmaktadır. Ekrana bastırdığınızda devreye girerek kapasitif yüzeyler, telefonun cam yüzeyiyle arka aydınlatma arasında ki en ufak değişiklikleri eş zamanlı olarak ölçmektedir. İşin son kısmında ise iOS ortaya çıkıyor. Peki, iPhone 7’de Sistem Dokunuşları Özelliğini Kapatma işlemi nasıl yapılıyor?

iOS ile bu ölçümleri hızlı bir şekilde kullanarak işleve cevap vermektedir. Bu teknoloji ile 3D Touch’un kullanım alanı iOS 10’da epeyce genişletilmiştir. Kullandığımızın uygulamalar hızlı açmak gibi teknolojik özellikler ortaya çıkmıştır. Hatta Iphone 7 ana (home) tuşu ile entegre edilmiştir. Bu sistem birçok nokta da aktif şekilde kullanılmaktadır. Doğal olarak biraz can sıkıcı gözükmektedir.

Sistem Dokunuşları

Eğer ıPhone 6s kullanıcısıysanız ve 3D Touch özelliğini aktifse uygulamalarınızın üzerine tıkladığınızda hissettiğiniz titreşimin diğer serilerde ki titreşimden farklı olduğunu göreceksiniz. Hatta bu özellik ile sadece kısa yollardan değil, telefonunuzu sessize aldığınız durumda, elle kilitlerken gibi genele yayılan bir özellik halini almıştır.

Hatta Taptic Engine adında bu özelliğe destekli oyun dahi çıkarılmıştı. Sadece ıPhoen 7’de bu özellik home tuşuna entegre edilmeyip sistemde genel kullanıma sunulmuştur. Böylelikle home tuşuna dokunduğunuzda alınan geri bildirimin kapatma yöntemi aranmaya başlanmıştır. Bizler de bu yazımızda ıPhone 7’ özel haptic feedback yani dokunuş geri bildirim özelliğini kapatma yönteminden bahsedeceğiz.

iPhone 7 Sistem Dokunuşları Özelliğini Kapatma Yöntemi

Oldukça basit bir şekilde sistem dokunuşları özelliğini anlatacağız. Bunun için;

  • Menüye giriş yapın,
  • Ayarlar uygulamasına girin,
  • Sayfanın biraz aşağısına kaydırarak Ses ve Dokunuş seçeneğine tıklayın,
  • Karşısında ki düğmeyi kapalı duruma getirin,

Sistem dokunuşları özelliğini kapattığınızda Ana ekran düğmesi yada 3D Touch ile ilgili tüm işlevler dokunsal geri bildirimlerini almaya devam edeceksiniz. Örneğin, hızlı aksiyonlar gibi..

Ancak bu ufak ayarlamayı da yaparsanız kullanıcı ara yüzünde ki diğer dokunuşlara bağlı geri bildirim özelliği tamamen devre dışı kalacaktır.