İPhone “Ekran Kilidi” Şifresini Nasıl Değiştirebiliriz?

Paylaş!

İphone ekran kilidi istenmeyen telefon ziyaretçileri için oldukça etkili bir yöntem olarak bilinir. Öte yandan telefonun kazara cepte açılarak istenmeyen işlemlerin yapılmaması ve birilerinin kendiliğinden aranmaması adına da ekran kilidi önem taşır. Ekran kilidi zaman zaman bir özel alfa sayısal kod ve 4 basamaklı sayısal kod ile şifrelenirken genel olarak altı haneli bir pin kodu ile şifrelenir. Değiştirilmesi ise son derece kolay bir işlemdir. İphone “ekran kilidi” şifresini nasıl değiştirebiliriz? Sorusunun cevabı; bir dakikadan çok daha kısa bir sürede, oldukça basit bir işlemle olmalıdır.

Parolayı Açma ve Değiştirme

Şayet ekranda herhangi bir parola yok ise ilk önce ana ekrandan ayarlar simgesine tıklanır. Ayarlar menüsünde yer alan Touch ID ve parola ibaresine de tıklandıktan sonra “parolayı aç” seçeneğine tıklanır. Bu noktada yeni bir parola belirlenir. Bu parolayı değiştirmek istendiğinde yine aynı menüye gelinir. Ancak bu defa menüye giriş yapabilmek için parolanın girilmesi gerekecektir. Bu sayede şifre değişimi sadece yönetici tarafından gerçekleştirilecektir. Akabinde parolayı değiştir ibaresine tıklanır ve burada hem eski parola hem de yeni parola girilerek şifre değiştirilmiş olur.

Parolanın Diğer İşlevleri

Ekran kilidi olarak da adlandırılan parolanın konulmuş olması aynı zamanda İcloud adı verilen Apple’a özgü bulut bilişimde yer alan verilerin korunmasını da sağlar. Bundan dolayı parola koymak sadece ilgili cihazda değil diğer tüm cihazlara karşı son derece etkin bir koruma sağlar. Aynı zamanda parolanın belirli zaman aralıkları ile değiştirilmesi de güvenliğin tam anlamıyla sağlanması açısından önemlidir. Buna ek olarak parola değişimi yapılırken doğum tarihi ve özel tarihler gibi sayıların tercih edilmemesi de gerekir.