İyi Mailing Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Mailing, belirli bir liste içindeki kişilere sistemler aracılığı ile toplu halde mail göndermektir. Toplu SMS göndermek ile benzemektedir. Genelde iş yerlerinde çalışan kişiler çok sık kullanılır. Bir konu hakkında yeni bilgi, güncelleme geldiği zaman her çalışana ve yöneticilere haber vermek için kullanılır. Mail marketing ile karıştırılmaktadır, fakat ikisi farklı şeylerdir. Mailing sadece fayda amacı güder ancak mail marketinging altında pazarlama amacı yatmaktadır, bu işten para kazanan insanlar vardır. Peki, iyi mailing nasıl yapılır? Teknoloji mailing işleminde oldukça iyi bir noktadadır.

Ne İçin Mailing Yapıyorsunuz Bunun Nedeninin Netleştirin

Farklı nedenlerden dolayı kişilere toplu mail atmak istiyor olabilirsiniz. Bunun nedeninin önce kendi kafanızda netleştirin, çok kişiye birden aynı anda bilgi yollayacağınız için mailin içeriğinin gerçekçi ve doğru olmasına dikkat edin. Herkese birden yanlış bilgi yaymak istemezsiniz. Toplu mail göndermenin avantajlarını iyice öğrenin. Göndermeden önce konunun doğruluğunu birkaç kez teyit edin ve herkese gönderdiğinizden emin olun.

Yazım ve İmla Kuralları

Elbette maillerde bu önemli bir detaydır, ancak mailingde daha da önemlidir. Çünkü birçok kişiye birden atıldığı için bir hata olduğu zaman düzeltmesi, ya da düzeltmek için zamanında yetişilmesi çok daha zorlaşır. Bu yüzden kelimeler düzgün seçilmeli, yazım ve imla kurallarına çok dikkat edilmelidir. Anlam bozukluğuna yol açacak ve kafa karıştıracak hiçbir şeye yer verilmemelidir. Kısa ve öz olmalıdır, sadece konu hakkında bilgi verilmelidir ve gereksiz laf kalabalığı yapılmamalıdır. Aksi taktirde mailiniz spama düşebilir.

Mailing Nedir?
Mailing Nedir?

Konu Başlığı Seçimi

Çok kişiye birden atacağınız için konu başlığınız mutlaka doğru olmalıdır. Açık ve net bir başlık seçilmelidir, mail listesine düştüğü zaman hemen bakılacak şekilde göze çarpan bir başlık hazırlanmalıdır ve asıl başlık koymak unutulmamalıdır. Profesyonel firmalardan size ulaşan mailleri inceleyerek daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Örneğin satış yapıyorsanız başlık teşvik edici olmalıdır.

Doğru Hedef Kitle Belirlenmeli

Önceden kimlere göndereceğinizi kafanızda netleştirmeniz gereklidir. Doğru kişilere ulaşması oldukça önemlidir, yoksa işlerde aksamalar meydana gelebilir. Ulaşmaması gereken kişilere de ulaşırsa gereksiz panik veya zaman kaybına yol açabilir, buda beraberinde olumsuz tepkiler getirir.