Sosyal Medya Kısıtlaması Nasıl Olacak?

Paylaş!

Son günlerde gündeme gelen sosyal medya ile ilgili kısıtlama Türkiye’nin en çok konuşulan haberlerinden birisi olmayı başardı. Sosyal Medya Kısıtlaması nasıl olacak sorusu Türkiye gündemine oturdu. Sosyal medya da kısıtlamama istemiyoruz şeklinde yazılar yazıldı. Yanlış lanse edilen sosyal medya kısıtlaması uygulamaları kullanma ile ilgili olmadığını hükumetin açıklamalarından sonra anlaşıldı.

Kısıtlama Neleri Kapsıyor?

Kısıtlamanın neleri kapsadığı merak konusuydu. Kısıtlama ile ilgili yapılan açıklamadı kısıtlamanın şunları kapsadığı belli olmaya başladı;

  • Teröre destek vermeyle ilgili paylaşımlar
  • Sosyal medyadan iftira atmak
  • Sosyal medya da küfür etmek
  • Kadın ve çocuk istismarı
  • Suç ve suçluyu övme
  • Şiddeti özendirme
  • Kamu işleyişini, düzenini bozma
  • Nefret ile ilgili paylaşımlar

Bu kapsamlar üzerinden sosyal medya cezaları belirlenecek.

Ne Zaman Gerçekleşecek?

Dünya da böyle kısıtlamaların yapıldığı Avrupa ülkeleri de dahil bir çok ülke var. Bizim ülkemiz de bu kısıtlamalara yönelik tasarı ile gündeme geldi. Sosyal medya da bu kısıtlamalara uymayanlara ciddi yaptırımlar uygulanacak. Daha tam netlik kazanmasa da yürürlüğe gireceği tarih konusunda halk arasında dedikodular başladı. Kimileri bu yasanın gereksiz olduğunu düşünürken bazı kesimler ise yararlı olacağı konusunda fikirlerini belirtiyor.

Sosyal Medya Kısıtlaması
Sosyal Medya Kısıtlaması

Sosyal Medya Platformları

Sosyal medya insanların fikirlerini anlık olarak özgür bir biçimde belirttikleri platformlar ile dolu. Bu platformlar sayesinde insanlar birbirlerine anlık olarak ulaşabiliyor. Her zaman yararlı olarak kullanılmayan bu platformlar üzerinden kimi zaman teröre destek mesajları bile verilebiliyor. Avrupa da sosyal medyaya kısıtlama getiren ülkeler olduğu ortada.

Türkiye’de bu kısıtlamaları örnek alarak kullanmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz seneler de spor da şiddeti azaltmak için yine sosyal medya üzerinden nefret, ırkçı ifadeler için ceza sistemi başlamıştı. Başta kullanıcılar bu ceza sistemini de istemese de sporda ırkçılığı, nefreti azalttığı çok geçmeden görüldü.

Yeni sosyal medya kısıtlaması da ilk başlarda tepki çekse de gün geçtikçe kullanıcıların yararına olacağı gibi görünüyor. Ayrıca bu kısıtlamalar dahilinde Türkiye ile çalışmayı reddeden sosyal medya platformlarını da ciddi cezalar bekliyor. Cezalar para cezasından başlayıp siteler hakkında durdurma kararına kadar gidebilir.