Kriz Sonrası Kripto Paralarda Yükseliş

Paylaş!

Kriz Sonrası Kripto Paralarda Yükseliş. Blok zincirinde finansal ve popüler bir çözüm yolu olarak görülen kripto paralar toplamda sahip olduğu rezervle karşılaştırıldığında büyük ilgi gören bir pazar payına sahiptir. Piyasalarda oldukça çalkantılı geçen bir yılın sonrasında Bitcoin ve diğer kripto paralarda yaşanan kararsızlık oldukça yorucu bir dönem oluşturmuştu. Ancak 19 Aralık günü piyasa ani bir yükseliş yaşadı. Bitcoin, Ripple ve Ethereum dünyada tanınan ve çok fazla yatırımcıya sahip para birimleri olarak tanınmaktadır.

Her birinin her ne kadar birim değerleri değişse de Bitcoin, Ripple ve Ethereum piyasada önemli bir yere sahip. Son bir yıl değerlendirildiğinde ise değişimlerin en fazla yaşandığı kripto para 20.000 dolara yaklaşan değeri ile Bitcoin olduğu görüldü. Aralık ayının ilk günlerinde düşüşe geçmiş olsa da 2017 yılının Eylül ayında 3500 doların altında bir seyir izledi. Bitcoin kripto para biriminde yaşanan bu durum diğer kripto paralarda da benze oldu. Ethereum çok değer kaybetti ve yatırımcısını da çok üzdü.

Kripto paralardaki yükselişin oldukça dikkat çektiği 2018 yılının Ocak ayında Ethereum 1400 dolardı. Ancak kriz ile birlikte 80 dolar seviyelerine kadar düştü. Ethereum da yaşanan bu kayıp Ripple kripto para biriminde bir güçlenme oluşturdu. Ocak ayında 3.50 dolar olan Ripple son krizde 0.30 dolara kadar inmişti. Geçen bu sürede alternatif hâline gelen Ripple Ethereum kripto para birim değerinin üstüne çıktı. Yaşanan bu süreçte ilk üçe giremeyen diğer kripto paralarda da aynı dalgalanmalar yaşandı.

Bitcoin, Ripple ve Ethereum’da Son Yedi Günlük Süreç

Bitcoin 13 Aralık-17 Aralık krizinden etkilenmiş olsa da son iki günde iki küçük dalga yaşandı ve yükseliş görüldü. Birim değeri 3.300 dolardan 3.750 dolara kadar çıktı ve yükselme eğilimini sürdürdü. Ethereum ise farklı bir durum oluşturdu. Ethereum birim fiyatı piyasa değerinin üstüne çıktı. Bu duruma balina yatırımcının sebep olduğu düşünülüyor. Son iki gün içinde ise 20 dolar daha artarak 100 doların üstünde bir değere ulaştı. Ripple ise hareketli bir hafta geçirdi. 17 Aralıkta 0.27 dolar seviyelerinde iken son iki gün içinde 0.10 dolar daha değer kazandı ve yükselişini sürdürdü.