Nasa, Space X’in Kapsülünü Deneyecek

Paylaş!

Nasa, Space X’in kapsülünü deneyecek. Dünyanın en büyük uzay araştırmalarını ve teknolojilerini geliştiren ve deneyen kurum olarak nitelendirilen Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzun yıllar sonra ilk defa kendi üretimini gerçekleştirmediği bir kapsülü deneyeceğini açıkladı. Test edilecek olan kapsülün üretimini ise ünlü girişimci ve bilim insanı Elon Musk’ın kuruculuğunu ve Ceoluğunu yürüttüğü Space X şirketi gerçekleştirmekte.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda ünlü girişimci Elon Musk, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile bir takım işbirliği içerisinde çalışmalar yürüteceklerini duyurmuştu. Ancak Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) cephesinden herhangi bir açıklama gelmemesi kafalarda soru işareti oluşturmuştu. Aradan geçen aylardan sonra konu hakkında Elon Musk’ın duyurusuna açıklık getiren Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 7 Ocak 2019 tarihinde Elon Musk’ın kurucusu bulunduğu şirketi Space X’in ürettiği Falcon 8 Roket kapsülünü test edeceğini resmi medya kanallarından duyurdu.

Falcon 8 Roket Kapsülü 3 Kişilik Kapasiteye Sahip Olacak

Geçtiğimiz aylarda sahibi bulunduğu Tesla marka otomobili Mars’a ulaştırmak amacı ile uzaya gönderen, ancak yapılan yanlışlıklardan dolayı yörüngeden çıkarak uzayda farklı bir yöne doğru yönelen Tesla marka otomobilin sahibi Elon Musk, bu sefer Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile işbirliği içerisinde önemli çalışmalara imza atmaya hazırlanıyor.

Nasa’nın resmi medya kanalları üzerinden ortaya atılan iddiaları doğrulanmasının hemen ardından gözler iki dev kurum ve şirketin yapacak olduğu çalışmalara çevrildi. Nasa’nın 7 Ocak 2019 tarihinde, Space X şirketinin insansız fırlatma testini ele alarak Falcon 8 Roket kapsülünü test edecek. Her şeyin yerli yerinde gitmesi durumunda Falcon 9, üç kişilik mürettebat kapasiteli Crew Dragon adı verilen kapsül projesi iptal edilecek ve başarılı olan Falcon 8 Roket kapsülü üzerinde çalışmalar yoğunlaştırılacak.

7 Ocak 2019 tarihinde yapılması planlanan fırlatma testi, Amerika Birleşik Devletler’in Florida eyaletinde yer almakta olan Kennedy Uzay Merkezinde gerçekleştirilecek. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bu test ile Space X’in Falcon 8 Roket kapsülünün performans verilerini test etmeyi amaçlamakta.