Nasa Uzaya Atom Saati Yollamaya Hazırlanıyor

Paylaş!

Nasa Uzaya Atom Saati Yollamaya Hazırlanıyor. NASA, uzaya giden astronotların yönlerini daha kolay bulabilmesi için kolları sıvadı. Özellikle uzun süreli olan görevlerde astronotların yollarını bulabilmesini sağlayacak olan çalışma için bir atom saati geliştiriliyor. Başka gezegenleri keşfetme konusunda ciddi ilerleme kat eden NASA, yön bulmayı sağlayacak olan saati bu ayın sonlarına doğru test etmeye hazırlanıyor.

Uzaya gönderilen araçlar, konumlarını ve yönlerini, şu an Dünya’dan gönderilen bilgilerle hesaplıyor. Şimdilik sistemde sorun yok gibi görünse de aslında ideal bir yöntem olmadığı ortada. Bazı uzay görevlerinde daha hızlı ve pratik olunması gerektiği düşünüldüğünde bu uygulamanın ciddi bir zaman kaybına neden olması uzmanları atom saatini tasarlamaya yönlendirmiştir.

Araçlar Kendi Kendilerini Yönlendirecek

NASA’nın yeni çalışması olan Derin Uzay Atom Saati aracı, yıldızlar aracılığıyla yön bulmayı sağlayacak. Uzaya gönderilen astronotların yollarını bulabilmeleri için kullanılacak aracın uygunluğu önemlidir önümüzdeki ay test edecek. Özellikle uzay aracının, uzayda bulunan konumunu anında belirleyebilecek olan cihaz, ilerleyen süreçte araçların kendilerini yönlendirmelerine de olanak sağlayabilecek.