Office Dosyaları Nasıl Şifrelenir?

Paylaş!

Office uygulamaları üzerinden oluşturmuş olduğunuz dosyaları güvenlik açısından şifrelemek oldukça basittir. Çok kolay adımlar ile anlatılarak office dosyaları nasıl şifrelenir? Sorusunun cevabını verebiliriz.

Office uygulamaları içerisinde özel bir dosyanız, içeriğiniz veya belgeniz varsa ve siz bu yüzden office dosyasını şifrelemekle birlikte güven altına almak istiyorsanız, herhangi bir ek programa veya uygulamaya gerek kalmadan office programları üzerinden şifreleme işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu özelliği kullanabilmeniz için office uygulamalarında yer alan belgeyi koru özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Office dosyası şifreleme işlemi şu şekildedir:

  • Öncelikle şifre koymak istediğiniz belgeyi veya dosyayı açın.
  • Ardından dosya menüsünde iken burada bulunan belgeyi koru kısmına tıklayın.
  • Buradan da parola ve şifre belirleme işlem seçimini yapın.
  • Belge için belirlemek istediğiniz şifreyi buradan belirleyerek tamam butonuna basabilirsiniz.

Bu şekilde office program dosyalarınıza kolay bir biçimde şifre koyabilir ve şifrenizi bilmeyen kişiler tarafından dosya açılmasına engel olabilirsiniz. Oldukça kullanışlı ve güvenlik içeren bu işlem ile gizli ve özel dosyalarınızı güvenli şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Şifreli Office Dosyası Nasıl Açılır?

Daha önce şifre koymuş olduğunuz office dosyasına giriş yapabilmek için; öncelikle dosya açma işlemini başlatın. Daha sonra karşınıza şifre işlemleri ve bilgileri ile ilgili bir ekran gelecektir. Burada hızlı bir şekilde belirlemiş olduğunuz şifreyi girebilirsiniz. Bu işlemin ardından tamam butonuna tıklayın. Tamama tıkladıktan sonra karşınıza şifrelemiş olduğunuz office dosyayı açılacaktır.

Office dosyaları şifreleme ile tüm office programlarını aynı yöntem ile kolayca şifre koyabilirsiniz. Burada önemi olan belirlediğiniz şifreyi unutmamak olacaktır. Diğer office programlarında da dosya şifrelemek için aynı yöntemi uygulayabilir ve aynı şifreyi de koyabilirsiniz.

Office Dosyasına Konulan Şifre Nasıl Kaldırılır?

Office dosyanız da bulunan özel ve gizli içerikler için şifre koyma işlemini kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Peki office dosyalarına koymuş olduğunuz şifre nasıl kaldırılır? Sorusunun cevabına bakalım.

Office dosyasına koymuş olduğunuz şifreyi kaldırmak için yapmanız gereken; yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi şifre ekleme kısmına gelerek burada gözüken parolanızı silin. Daha sonra tamama basın . Bu şekilde office programı üzerinde bulunan şifreniz kalkacaktır.