Spotify’da Veri Tüketen Otomatik Video Oynatmayı Kapatma

Paylaş!

İnternet çağında yaşıyoruz ve kullandığımız programları tam anlamıyla bilmiyoruz. Harcanılan veriler otomatik olarak hesabımıza yansıyor. Kullandığımız bütün programlarda, internette gezinirken, video izlerken, oyun oynarken veya müzik dinlerken veri harcıyoruz ve bu harcanan verilerin hesabı tutuluyor ve doğal olarak faturamıza yansıyor. Bu veri harcamada konu olan, Spotify’da veri tüketen otomatik oynatmayı kapatma işini nasıl yaparız?

Spotify Veri Harcama Tuşunu Kapatma Nasıl Olur?

Android kullanıcıları bu durumlara eğer dikkat ederse, harcanan verilerini minimum düzeye düşürebilir. Spotify’da bu durumu şu şekilde çözebiliriz.

  • Sağ üst tarafta, ayarlar sekmesini açınız, ardından ekranı aşağıya kaydırarak canvas seçeneğini bulunuz. Ve sonra, karşınıza Spotify’da veri tüketen otomatik video kapatma tuşunu göreceksiniz.
  • Burada otomatik video oynatmayı iptal edebilirsiniz.
  • Böylece hem kullanmış olduğunuz telefonun batarya ömrünü arttırarak, veri harcama konusunda hesabınıza katkıda bulunacaksınız.
  • Normalde 35 ila 40 milyon müziği içinde barındıran bu programın yapımcıları, Spotify’da otomatik video oynatımını veri harcamak ve pil düzeyini fazla etkilememek için optimize ettiklerini söylediler, fakat siz yinede kapatarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Ancak bu uygulama yani, Spotify’da veri tüketen otomatik video oynatmayı kapatma işlemi İOS ile Anroid arasında sadece biraz farklı. İos’ta ekranın sağ üst köşesinde bulunan çalma seçeneği yardımı ile ilerleyen adımlarda kolayca kapatılabilir.

Ancak Android de ise yine sağ üst köşede bulunan ayarlar seçeneğini tıklayarak, aşşağıya tekrar inerek canvas seçeneği vasıtasıyla kapatabiliyorsunuz. Farklı uygulamalarda da bu işlemi arayıp bulabilirsiniz. Video kapatma işlemi her uygulamada farklı olabilir, bunun için kullandığınız programın özelliklerine internetten bakıp adımları takip edilebilir.

Aslında Spotify, bu otomatik video oynatma işlemini tasarlamsındaki büyük sebep ise, kullanıcılarına farklı bir hizmet sunarak, fazla işlem yapmadan tek bir işlemde dinleyiciyi daha rahat bir hale getirmektir. Spotify uygulamasında yukarıda içinde barındıran müzik ve şarkı sayısını yazmıştık, ancak bu sayı her saat ve dakika başı yükselmektedir.

Spotify’de bütün sanatçıların albümleri, single şarkıları ve yeni çıkan bütün sanatçıların parçaları mevcuttur. Bundan dolayı otomatik oynatmayı kapatıp açmanız tamamen size bağlı olacaktır.